StoryEditor

Pogotowie polowe: Rzepaki sklepane przez deszcz – ratować czy przesiewać?

Na południu kraju opady deszczu pokrzyżowały nie tylko żniwa, ale także uniemożliwiły terminowy siew rzepaku. Okazuje się jednak, że problem jest nie tylko tam, ale także w innych regionach kraju, w których nawalne deszcze po siewie rzepaku spowodowały zaskorupienie gleby. Jak ratować taki rzepak? Kiedy ma to sens?
09.09.2021., 08:09h
Tak naprawdę trzeba sobie zadać pytanie, do kiedy można najpóźniej zasiać rzepak? Zasadniczo rozsądne jest opóźnienie go o ok. 5-7 dni w stosunku do końcowej daty optymalnego terminu siewu dla danego regionu. Jednak obecnie, już jest praktycznie w całym kraju później. Co robić? Przede wszystkim najpierw sprawdźmy obsadę roślin, które wzeszły. Jeśli jest ona mniejsza niż 15 rośl./m2 i nie widać, aby kolejne rośliny przebijały zaskorupioną warstwę gleby, trzeba się zastanowić, czy taki rzepak warto zostawić czy przesiać? W tym odcinku podpowiadam Wam na co zwrócić uwagę, jeśli staniecie przed takim właśnie dylematem.

Dla tych wszystkich, którzy musieli przez pogodę (deszcze) opóźnić siewy rzepaku, przypominam, że nie każda odmiana nadaje się do opóźnionego terminu siewu. To trzeba powiedzieć jasno. Musicie wybierać takie, które mają intensywny i szybki wzrost jesienny, czyli tzw. dobry wigor i budują jesienią bujną masę liściową. Takimi cechami odznaczają się w większym stopniu odmiany mieszańcowe, choć hodowla poszła tak do przodu, że i odmiany liniowe potrafią pod tym względem zaskoczyć. W większości przypadków naszym celem powinno...
Pozostało 46% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 16:51