Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe TAP: Na ile można opóźnić siew rzepaku?

Na południu kraju opady deszczu pokrzyżowały nie tylko żniwa, ale także uniemożliwiły terminowy siew rzepaku. Do kiedy najpóźniej jest sens go siać? Na co zwrócić wtedy uwagę?

dr Maria Walerowska29 sierpnia 2020, 17:23
Przede wszystkim nie każda odmiana rzepaku nadaje się do opóźnionego terminu siewu. To trzeba powiedzieć jasno. Musicie wybierać takie, które mają intensywny i szybki wzrost jesienny, czyli tzw. dobry wigor i budują jesienią bujną masę liściową. Takimi cechami odznaczają się w większym stopniu odmiany mieszańcowe, choć hodowla poszła tak do przodu, że i odmiany liniowe potrafią pod tym względem zaskoczyć.

W większości przypadków Naszym celem powinno być uzyskanie przed spoczynkiem zimowym rzepaku rozetą ok. 12 liści i szyjką korzeniową grubości przynajmniej 15 mm oraz z silnym i głębokim korzeniem palowym. Aby to uzyskać rzepak potrzebuje ok. 900C-dni (suma temperatur dobowych). Do wschodów od siewu potrzebuje 90C-dni. Co oznacza, że przy średniej temperaturze dobowej na poziomie 15C, sumę taką osiągniemy po 6 dniach. Pamiętajmy jednak im późniejszy siew, tym więcej czasu potrzeba do wschodów, np. na koniec 1. dekady września będzie to już ok. 10 dni.

W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem, jak określić obsadę dla opóźnionego rzepaku, jak go później odchwaszczać i nawozić, ponieważ wymagał będzie specjalnego traktowania jesienią.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)