StoryEditor

Pogotowie polowe TAP: Na ile można opóźnić siew rzepaku?

Na południu kraju opady deszczu pokrzyżowały nie tylko żniwa, ale także uniemożliwiły terminowy siew rzepaku. Do kiedy najpóźniej jest sens go siać? Na co zwrócić wtedy uwagę?
29.08.2020., 14:08h
Przede wszystkim nie każda odmiana rzepaku nadaje się do opóźnionego terminu siewu. To trzeba powiedzieć jasno. Musicie wybierać takie, które mają intensywny i szybki wzrost jesienny, czyli tzw. dobry wigor i budują jesienią bujną masę liściową. Takimi cechami odznaczają się w większym stopniu odmiany mieszańcowe, choć hodowla poszła tak do przodu, że i odmiany liniowe potrafią pod tym względem zaskoczyć.

W większości przypadków Naszym celem powinno być uzyskanie przed spoczynkiem zimowym rzepaku rozetą ok. 12 liści i szyjką korzeniową grubości przynajmniej 15 mm oraz z silnym i głębokim korzeniem palowym. Aby to uzyskać rzepak potrzebuje ok. 900C-dni (suma temperatur dobowych). Do wschodów od siewu potrzebuje 90C-dni. Co oznacza, że przy średniej temperaturze dobowej na poziomie 15C, sumę taką osiągniemy po 6 dniach. Pamiętajmy jednak im późniejszy siew, tym więcej czasu potrzeba do wschodów, np. na koniec 1. dekady września będzie to już ok. 10 dni.

W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem, jak określić obsadę dla opóźnionego rzepaku, jak go później odchwaszczać i nawozić, ponieważ wymagał będzie specjalnego traktowania jesie...
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
05. grudzień 2023 19:13