
Przede wszystkim nie każda odmiana rzepaku nadaje się do opóźnionego terminu siewu. To trzeba powiedzieć jasno. Musicie wybierać takie, które mają intensywny i szybki wzrost jesienny, czyli tzw. dobry wigor i budują jesienią bujną masę liściową. Takimi cechami odznaczają się w większym stopniu odmiany mieszańcowe, choć hodowla poszła tak do przodu, że i odmiany liniowe potrafią pod tym względem zaskoczyć.
W większości przypadków Naszym celem powinno być uzyskanie przed spoczynkiem zimowym rzepaku rozetą ok. 12 liści i szyjką korzeniową grubości przynajmniej 15 mm oraz z silnym i głębokim korzeniem palowym. Aby to uzyskać rzepak potrzebuje ok. 900C-dni (suma temperatur dobowych). Do wschodów od siewu potrzebuje 90C-dni. Co oznacza, że przy średniej temperaturze dobowej na poziomie 15C, sumę taką osiągniemy po 6 dniach. Pamiętajmy jednak im późniejszy siew, tym więcej czasu potrzeba do wschodów, np. na koniec 1. dekady września będzie to już ok. 10 dni.
W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiem, jak określić obsadę dla opóźnionego rzepaku, jak go później odchwaszczać i nawozić, ponieważ wymagał będzie specjalnego traktowania jesie...