StoryEditor

Dlaczego siarka limitować będzie plony?

Jeszcze w latach 80. XX wieku, w wyniku spalania przez przemysł oraz z tzw. niską emisją, na każdy hektar Polski spadało rocznie 66 kg siarki (132 kg/ha SO3). Wywoływało to wiele niekorzystnych zjawisk – od kwaśnych deszczy, poprzez niszczenie marmurowych elementów infrastruktury, po zakwaszenie wód powierzchniowych. Z rolniczego punktu widzenia dopływ siarki zmniejszał nieco pH gleb, ale miał jedną korzystną cechę – nie trzeba było nawozić tym składnikiem.
22.03.2024., 12:36h

W przeliczeniu na potrzeby jednej z najbardziej siarkożernych upraw, czyli rzepaku, który pobiera z plonem każdej tony plonu nasion do 10 kg siarki (S) i plonach tej rośliny w latach 80. XX wieku nie większych niż 3 t/ha, uprawa ta wyczerpywała pole z połowy rocznej dostawy. Ponadto rzepak przychodził na pole nie częściej niż co 3-4 lata, a pozostałe rośliny nie zabierały tak dużo składnika. W ostateczności siarka kumulowała się przez co najmniej 30 lat. Rodzi się zatem pytanie – czy nadal jest ona w glebie?

Odpowiedź jest prosta – siarki w glebach już nie mamy. Wynika to z trzech czynników:

  1. Obecny dopływ siarki z zasiarczonego węgla jest minimalny. Filtry na kominach przemysłowych skutecznie ją zatrzymują, a transformacja energetyczna z roku na rok zmniejsza tzw. niską emisję.
  2. Dane o dopływie siarki w latach 80. XX wieku to średnia dla kraju. Znacznie wyższe wartości były w rejonach wielkomiejskich, a szczególnie uprzemysłowionych. Mniej siarki spadało w rejonach rolniczych, choć i tam wówczas nie było problemów z niedoborami tego składnika. Brak niedoborów to także efekt znacznie niższych plonów w tamtych czasach.
  3. Siark...
Pozostało 81% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
26. kwiecień 2024 16:45