Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Szkody łowieckie>

Szkody łowieckie: Wilk sojusznikiem rolnika?

Obrazek

Dziki w tych stronach widuje się coraz rzadziej, a że natura nie lubi pustki przyszła pora na wilcze watahy.

Andrzej Sawa9 kwietnia 2019, 16:04
W ubiegłym tygodniu w kompleksie leśnym Wierzchowiny w gminie Siennica Różana w powiecie krasnostawskim (woj. lubelskie) odnaleziono 26 padłych dzików, w tym lochy z młodymi. Wszystkie były zarażone ASF.

Dziki widuje się w tych stronach już znacznie rzadziej nie z powodu odstrzałów, bo myśliwi zbytnio się do tego nie kwapili, tylko kładzie je wirus. Miejscowi rolnicy jeszcze od 2012 r. stoczyli niejedną batalię z posiadaczami fuzji i władzami gminy o przerzedzenie nękających ich pola watah z mizernym skutkiem. Nocowali przy uprawach kukurydzy, by je odstraszać i zganiać z pól. Kres dzikom kładzie dopiero choroba. To nie koniec ich trosk z dziką zwierzyną. Teraz ich pola zajmują coraz liczniejsze stada saren, pojawiają się też jelenie i łosie.

Natura jednak nie lubi pustki, w sukurs rolnikom paradoksalnie idą wilki, których jest coraz więcej, bo podążają za zdobyczą. W lasach i na polach coraz częściej spotyka się szczątki saren zagryzionych przez drapieżniki. W ucieczce przed nimi zwierzyna płowa coraz bardziej przybliża się do wiejskich obejść, szukając bezpieczeństwa. W ten oto sposób wilcze watahy i wirus idą w sukurs rolnikom w trzebieniu zbyt zagęszczonej populacji zwierzyny łownej.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Europa pozwoli na odstrzał wilków?


Myśliwi w obawie, że nie będą mieli do kogo już strzelać, będą nalegać na przerzedzenie watah – uważają rolnicy – gdyż te niejako stały się dla nich naturalną konsekwencją w pozyskiwaniu dziczyzny i trofeów. Ich zdaniem, podążając za sarnami wilki coraz bardziej będą wędrowały za nimi w stronę Wisły. as

pobierz mobilną aplikację top agrar Polska


Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)