Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Pełne odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki

08.11.2018

Drukuj

Pełne odszkodowania za szkody wyrządzone przez wilki

Artykuł dostępny

Rolnicy otrzymają całkowity zwrot funduszy za poniesione inwestycje, których dokonają w celu ochrony swoich zwierząt utrzymywanych w systemie pastwiskowym poprzez np. montaż elektrycznych ogrodzeń czy zakup stróżujących psów pasterskich. 

r e k l a m aDecyzja KE ma na celu zwiększenie wsparcia dla rolników, którzy gospodarują na obszarach gdzie występują duże drapieżniki, zagrażające wypasanym stadom. Odwieczny konflikt pomiędzy ochroną środowiska i rolnictwem trwa od lat, dlatego do działania została zmuszona Komisja Europejska, która zamierza skorzystać z funduszy UE, w szczególności z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz ze środków krajowych aby poprawić tą sytuację. Środki te mogą być wykorzystane na rozwiązanie konfliktu pomiędzy dwoma środowiskami. 

Zasady pomocy państwa dotyczące odszkodowań za szkody wyrządzone przez chronione zwierzęta są określone w wytycznych Unii Europejskiej dotyczących pomocy państwa w sektorze rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich na lata 2014-2020. 

Polecany artykuł

Wilk morduje stada w Krainie Wielkich Jezior!Jak dotąd można było uzyskać od państwa jedynie 80% zwrotu za inwestycje. KE podjęła decyzję o 100% zwrocie inwestycji kosztów pośrednich, a do nich zalicza się; koszty weterynaryjne wynikające z leczenia rannych zwierząt i koszty pracy związane z poszukiwaniem zaginionych zwierząt w następstwie ataku chronionego zwierzęcia.

W ostatnich latach problem dotyczący w szczególności wilków się nasilił, także w Polsce. Coraz częściej słyszy się o atakach wilków na stada bydła czy owiec utrzymywanych całodobowo na pastwiskach. 

oprac. dkol na podst. ec.europa.eu

Polecane dla Ciebie:

article icon

Jakie dysze, taka kropla

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii