StoryEditor

Opłacanie składki przy chorobowym

Pytanie: Jestem rolnikiem ubezpieczonym z mocy ustawy. Prowadzę gospodarstwo rolne o powierzchni 10 ha przeliczeniowych. Od 5 miesięcy choruję i KRUS wypłaca mi zasiłek chorobowy z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Czy muszę w okresie pobierania zasiłku chorobowego opłacać składkę na ubezpieczenie chorobowe? Składki nie zapłaciłem i KRUS potrąciła mi zasiłek chorobowy na zaległą składkę. Czy miała prawo?
25.01.2019., 15:01h
Odpowiedź: Zgodnie z przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniu wypadkowemu, chorobowemu i macierzyńskiemu podlega z mocy ustawy (obowiązkowo) rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego, jeżeli nie podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu lub nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty, albo nie ma ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

W okresie pobierania zasiłku chorobowego przysługującego z ubezpieczenia wypadkowego chorobowego i macierzyńskiego nie podlega pan wyłączeniu z tego ubezpieczenia i zobowiązany jest do terminowego opłacania składki w tym okresie. Ponieważ nie zapłacił pan składki, KRUS miała prawo potrącić w całości przyznany zasiłek chorobowy na zaległe składki zgodnie z art. 50 ww. ustawy.

Ewa Jaworska-Spicak, specjalista KRUS
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 20:38