StoryEditor

Stan faktyczny 
i prawny pola kupionego od ANR

Pytanie: Kilka lat temu kupiłem ziemię od ANR, ale po pewnym czasie okazało się, że brakuje prawie około 10% powierzchni w stosunku do tego, co wynikało z dokumentów. Czy mogę starać się 
o rekompensatę od Agencji?
03.12.2018., 17:12h
Odpowiedź: Sprawdzenie nieruchomości, również w przypadku zakupu od ANR (obecnie KOWR) powinno być oczywistością. Bez tego zakup może okazać się ryzykowny, bowiem może się okazać, że dokumenty geodezyjne są nieprecyzyjne i nie odzwierciedlają rzeczywistości.

Ponadto, często zdarza się, że korzystający z nieruchomości sąsiadujących świadomie lub przypadkowo naruszają granice i wchodzą z uprawami na sprzedawany grunt. Straty z tego tytułu mogą sięgać nawet kilku hektarów. Umowy sprzedaży nieruchomości zawierane z KOWR (wcześniej ANR) opierają się na wzorze ustalonym przez tę instytucję. Odstępstwa od wzoru są w zasadzie niemożliwe.

Jednym z elementów umowy jest oświadczenie nabywcy, że zapoznał się ze stanem faktycznym i prawnym nieruchomości, przebiegiem jej granic w terenie i na mapach oraz, że nie będzie zgłaszał w związku z tym żadnych roszczeń. Podobne zastrzeżenia zawierane są zresztą również w umowach w obrocie prywatnym. Nabywca oświadcza zatem, że wie, gdzie znajdują się granice działki.

Taka deklaracja co do zasady zamyka drogę do zgłaszania ewentualnych roszczeń, gdy w przyszłości okaże się,...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 22:10