StoryEditor

Przebudowa linii energetycznej na gruncie rolnika

Pytanie: Na moim gruncie przebiega linia energetyczna. Teraz zakład chce ją przebudować. Czy mogę z nimi negocjować warunki tej przebudowy?
16.08.2020., 12:08h
Odpowiedź: Linie energetyczne na polach były wielokrotnie tematem publikacji na naszych łamach. Gwoli przypomnienia wspomnieć należy, że od 2008 r. w polskim systemie prawnym funkcjonuje służebność przesyłu.

Od tego też czasu sądy skłaniają się do poglądu, że przez nieprzerwane posiadanie linii energetycznych, linii kablowych, gazowych czy wodociągowych przedsiębiorstwa przesyłowe nabywają przez zasiedzenie prawo odpowiadające tej służebności. Gdy już do zasiedzenia dojdzie, właścicielowi gruntu, przez który ona przebiega nie będą przysługiwały żadne rekompensaty.

Wyjątkiem w tym przypadku może być ewentualna znacząca modernizacja lub przebudowa urządzeń. W takiej sytuacji właściciel będzie mógł żądać odszkodowania za szkody w uprawach, rekompensaty za zajęcie części gruntu podczas prac itp. Zakres świadczeń zależy jednak od wielu okoliczności, jak zakres prac na polu, czas potrzebny na ich wykonanie, czy wreszcie zdolności negocjacyjne samego właściciela gruntu.

Niezależnie od sytuacji właściciel nie ma obowiązku zgadzania się na prowadzenie jakichkolwiek prac na swoim gruncie bez uprzedniego porozumienia, chyba że na ic...
Pozostało 18% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 06:41