Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Uprawa>

Przymrozek wiosenny – prawo nie nadąża za zmianą klimatu

Obrazek

Urzędowa definicja przymrozku wiosennego i konsekwentnie stosowana w przepisach ubezpieczycieli, to kolejny jaskrawy przypadek, że rzeczywistość wyprzedza prawo. Niestety, ze szkodą dla rolników. Aby zmienić ten stan, organizacje reprezentujące producentów domagają się zmian, czy jak najszybszą nowelizację stosownych aktów prawnych.

Janusz Biernacki1 lutego 2020, 10:00
Z inicjatywą, dotyczącą zmiany definicji przymrozku wiosennego, zwróciła się do MRiRW m.in. Wielkopolska Izba Rolnicza (patrz tekst). Warto dodać, że to kolejne pismo w tej sprawie do Ministra Rolnictwa, podobne były wysyłane w ub.r. Oby tym razem odniosło większy skutek.

Trudno nie zgodzić się z przedstawionymi w piśmie argumentami reprezentanta wielkopolskich rolników, zastanawia jednak fakt, skąd takie niezrozumienie realiów przyrody i opóźnienia w działaniach administracji rządowej. Przecież wiedzy fachowej i woli bronienia interesów tej grupy zawodowej wśród ekspertów w departamencie rolnym nie brakuje, a często ich deklaracje są ogłaszane i publikowane w krajowych mediach oraz podczas lokalnych wystąpień.

Mamy nadzieję, że to tylko kwestia kilku najbliższych tygodni, by producenci rolni doczekali się zmiany obecnej, lecz krzywdzącej ich definicji „przymrozku wiosennego” w urzędowym akcie prawnym oraz w wewnętrznych przepisach firm ubezpieczeniowych.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)