StoryEditor

Jesienne zabiegi na zboża

Niezależnie od tego, czy jesień jest chłodna, czy też – tak jak to ostatnio bywa – ciepła i sucha, zboża ozime muszą być dobrze przygotowane do zimy. Oznacza to, że w zależności od zasobności stanowiska i rozwoju systemu korzeniowego muszą one być nie tylko dobrze zaopatrzone w makro- i mikroskładniki, ale także dobrze ochronione. O jakich zabiegach trzeba pamiętać? 
19.10.2023., 10:10h
Wprawdzie ostatni sezon, mimo uderzenia zimy na początku roku, był łaskawy zarówno jesienią, jak i zimą i nie mieliśmy problemów z wymarznięciami, co nie zmienia faktu, że w warunkach naszego klimatu zimotrwałość jest ważną cechą nie tylko odmianową, ale ważną z punktu widzenia agrotechnicznego. Należy tak postępować na każdym etapie uprawy, począwszy od wyboru stanowiska, przygotowania gleby do siewu, przez normę siewu, odpowiednie odżywienie roślin i ich ochronę jesienią, aby weszły w jak najlepszej kondycji w zimę.

Nawożenie przedsiewne niezbędne? 

Fakt, że zboża ozime nie zawsze muszą być nawożone po dwuliściennych przedplonach jesienią, zwykle nie stanowi problemu. W większości przypadków nie ma potrzeby nawożenia, ponieważ rośliny dwuliścienne pozwalają zbożom ozimym na bardzo dobry rozwój korzeni. Ponadto resztki pożniwne rzepaku, buraków, kukurydzy na ziarno i roślin strączkowych są bogatym źródłem składników pokarmowych. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli zboża siejemy po sobie. Wtedy potrzebujemy uzupełnić nawożenie podstawowe. Wrażliwy na niedobór, m.in. azotu jesienią jest najwcześniej siany jęczmień ozimy....
Pozostało 85% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 12:10