StoryEditor

Rynek zbóż: Koniec hossy? Ceny skupu spadają!

To się musiało kiedyś stać. Utrzymujący się od prawie samego początku tegorocznych żniw trend rosnący cen zbóż został w tym tygodniu przełamany przez nagłe spadki. Powodów jest kilka.
31.08.2018., 08:08h
Tych spadków jeszcze nie widać wyraźnie w średnich cenach skupu, które publikujemy po zakończeniu każdej sondy cenowej, ale odnotowaliśmy je w kilku województwach, zwłaszcza na północy Polski, gdzie dotychczas ziarno zbóż osiągało najwyższe stawki z uwagi na bliskość portów. Ten spadek cen ma kilka przyczyn. Po pierwsze chwilowo zakończyły się załadunki ziarna na statki w portach i zapotrzebowanie portowych dostawców na ziarno z głębi kraju znacznie spadło. Po drugie, wielu rolników z uwagi na zapotrzebowanie na gotówkę do zakupu paliwa, nawozów, materiału siewnego i innych środków do produkcji, nie czekali na dalszy wzrost cen tylko zgłaszali handlowcom chęć sprzedaży. To wywołało większą podaż ziarna na rynku, zachęciło handlowców do zawierania transakcji i spowodowało obniżki oferowanych stawek. Po trzecie wreszcie, paszarnie i młyny, aktywnie skupujące surowiec od żniw z obawy o dalszy wzrost cen skupu a także o zagwarantowanie sobie wystarczającej ilości potrzebnego surowca na najbliższy okres, ograniczyły bieżące zakupy.

Czwartym czynnikiem, który zahamował wzrost cen skupu zbóż w kraju była informacja na temat zbio...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 13:44