StoryEditor

Gorący okres na rynku zbóż

Krajowi producenci zbóż, którzy do tej pory zwlekali ze sprzedażą czekając na wyższe stawki, postanowili podbić okoliczne zakłady zbożowe oraz punkty skupu. Wszystko za sprawą ostatnich wzrostów notowań pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF, które pozwoliły na podwyżki cen na rynku krajowym.
23.08.2018., 17:08h
Gorąco zrobiło się również w cedułach giełdowych. Obecnie ofert sprzedaży zbóż jest zdecydowanie więcej niż w czasie żniw. I mimo, że jeszcze wielu rolników wystawia zboże powyżej cen transakcyjnych, to handel kwitnie, ponieważ spora część z nich decyduje się na sprzedaż w proponowanych przez rynek stawkach. A te, zdaniem wszystkich uczestników wymiany handlowej, są wysokie, często nawet o kilkadziesiąt złotych wyższe niż jeszcze przed dwoma tygodniami.

Pszenica paszowa nawet za 800 zł!


Do tej pory w skupach 800 zł/t nettopłacono za pszenicę konsumpcyjną. Obecnie stawki za pszenicę paszową opiewają na tę kwotę. Taką cenę oferują między innymi skupy w woj. lubuskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim. Natomiast ceny pszenicy konsumpcyjnej nieustannie pną się w górę. Najwyższą cenę, bo aż 850 zł/t netto, proponuje jeden z punktów w woj. wielkopolskim i woj. kujawsko-pomorskim.

Wzmożony popyt


Wśród odbiorców szczególnie poszukiwane jest teraz żyto, ze względu na to, że tego ziarna nie da się w żaden sposób zastąpić. Według przeprowadzonej przez nas sondy, jego cena obecnie waha się w granicach 530-720 zł/t nett...
Pozostało 31% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 00:49