StoryEditor

Nagłe padnięcia, wypukłe wykwity na skórze, gorączka lub ronienia? To może być groźna również dla ludzi różyca!

Upał w dzień, chłód nocą, do tego niewyregulowana wentylacja i problem gotowy. Różyca świń, mimo że znana od lat i doskonale poznana, wciąż zbiera poważne żniwo w krajowych stadach. Podpowiadamy, jak skutecznie jej zapobiegać.
24.05.2024., 07:00h

Różyca to choroba znana lekarzom weterynarii i producentom świń od wielu lat. Umiemy z nią postępować, więc w pewnym momencie została nieco zapomniana. Tymczasem choroba ta nadal pojawia się w chlewniach siejąc spustoszenie wśród tuczników i powodując poronienia u loch. Dlatego nie należy lekceważyć tego przeciwnika, bo chociaż znamy sposoby postępowania, by jej skutecznie unikać, nadal nie potrafimy jej w 100% wyeliminować z krajowej produkcji. Powód jest często bagatelny. Nawet w stadach stosujących program szczepień zdarzają się przypadki różycy u macior i tuczników, co spowodowane jest niewłaściwym terminem szczepienia, aplikacją szczepionki w słoninę zamiast domięśniowo czy indywidualną reakcją świni, która w momencie szczepienia miała obniżoną odporność.

image
Różyca u macior może powodować poronienia ze względu na wysoką gorączkę, a u tuczników nagłe padnięcia. 
FOTO: Kurek

Bakterie przyczyną różycy

Erysipelothrix rhusiopathiae – to włoskowiec wywołujący różycę. Jego najpotężniejszą bronią jest to, że ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. czerwiec 2024 20:03