Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Zdrowie>

W zdrowym ciele zdrowy duch – Jak dieta wpływa na samopoczucie?

Obrazek

To sentencja, którą zna chyba każdy. Jestem zwolenniczką holistycznego podejścia do zdrowia. Poza regularnymi badaniami, systematycznym uprawianiem sportu, wysypianiem się, to właśnie dieta jest jednym z kluczowych czynników i filarów dobrego samopoczucia.

11 lutego 2023, 15:00

Niezależnie od bycia na diecie:

  • wegańskiej,
  • wegetariańskiej,
  • bezglutenowej,
  • fleksitariańskiej,
  • dash czy po prostu zbilansowanego odżywiania – spożywanie oleju rzepakowego jest optymalne dla każdego człowieka.

Olej rzepakowy często nazywany jest "oliwą Północy", ze względu na swój drogocenny i prozdrowotny skład. Stanowi on źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, omega-6, omega-3 – organizm potrzebuje ich do dobrej pracy serca i funkcjonowania układu krwionośnego czy też pracy nerek oraz witamin K, E oraz prowitaminy A.

Czytaj także: Dieta na długie zdrowie! Co powinniśmy wiedzieć?

Dodatkowo olej rzepakowy charakteryzuje najmniejsza spośród wszystkich olejów zawartość niekorzystnych dla zdrowia tłuszczów nasyconych. Olej rzepakowy bogaty jest również w kwas oleinowy, który to zmniejsza zawartość złego cholesterolu i poprawia stosunek dobrego do złego.

Najważniejsze odmiany oleju rzepakowego to:

  • rafinowany,
  • nierafinowany,
  • tłoczony na zimno.

Do czego możemy wykorzystać olej rzepakowy?

Do potraw przygotowywanych na zimno: sałatki, sosy, surówki, dressingi, desery itd., zaleca się wersję oleju rzepakowego tłoczonego na zimno – wzmacnia i uwypukla walory smakowe potraw i dostarcza zdrowe tłuszcze. Do gotowania, duszenia, smażenia czy pieczenia poleca się olej rzepakowy rafinowany. Olej rzepakowy wspomoże nas też doskonale przy pielęgnacji włosów czy skóry.

Używam od lat oleju rzepakowego i nie wyobrażam już sobie swojej kuchni bez niego.

Anna Gzyra-AugustynowiczWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)