Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Rodzina>Zdrowie>

Olej rzepakowy – prozdrowotne działanie „polskiej oliwy”

Obrazek

Jednym z najważniejszych elementów dbania o siebie jest troska o zbilansowane odżywianie. Ma ono niezaprzeczalny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie, witalność, czy też kondycję. W dobie junk food ogólnego pośpiechu, smogu i zanieczyszczeń, tym bardziej powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy i czym karmimy naszych bliskich. Jakie właściwości ma olej rzepakowy?

19 stycznia 2023, 18:33

Tarcza ochronna dla organizmu - tłuszcze nienasycone

Optymalna dieta ma dostarczać różne składniki odżywcze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Teoria, która głosiła, że wszystkie rodzaje tłuszczów są niezdrowe i szkodliwe, została już dawno obalona. Udowodniono, że tłuszcze – szczególnie nienasycone – są dla nas niczym tarcza ochronna przed wirusami, gdyż wzmacniają układ immunologiczny. Wspomagają pracę serca, układ krwionośny, regulują poziom cholesterolu, zwiększają naszą koncentrację, dobrze wpływają na układ nerwowy oraz wzrok.
Tłuszcze nienasycone wykazują też działanie antydepresyjne i przeciwnowotworowe. Ludzki organizm nie produkuje tłuszczów nienasyconych, dlatego obligatoryjnie musimy je sobie dostarczać. Tłuszcze te znaleźć możemy m.in. w oleju rzepakowym.


fot. Anna Gzyra-Augustynowicz aktorka ambasadorka PSPO

Polska oliwa - bogata w witaminy i przeciwutleniacze

Olej rzepakowy i jego prozdrowotne działanie jest nie do przecenienia. Nazywany jest on polską oliwą, dzięki zawartości i idealnej proporcji (2: 1) kwasów tłuszczowych – omega-6 do omega-3. Jest on też źródłem witaminy E, przeciwutleniaczy i polifenoli. To właśnie te substancje chronią komórki przed uszkodzeniem i spowalniają procesy starzenia się organizmu. Ma on też dobroczynny wpływ na jelita i żołądek.

Moja ulubiona sałatka na szybko:

  • liście sałaty,
  • świeży szpinak i rukola,
  • pomidorki koktajlowe,
  • papryka,
  • ogórek,
  • ziarna słonecznika,
  • przyprawy i 2–3 łyżki oleju rzepakowego.
Do ciasta naleśnikowego również zawsze dodaję 1–2 łyżki oleju rzepakowego. Polecam też pożywny krem z warzyw, skropiony olejem rzepakowym.

Zdjęcia w maju, na polu wśród kwitnącego na żółto rzepaku, są piękne. Ale to wyjątkowe właściwości prozdrowotne rzepaku są tak naprawdę zachwycające.

Fot: Katarzyna Sierszeńska/envato.elements


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)