Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Ziemniaki>

Pogotowie polowe TAP: Już jesienią ograniczaj samosiewy ziemniaków

W tym roku na polach buraków cukrowych, kukurydzy, cebuli, a nawet zbóż mieliśmy prawdziwą inwazję, tzw. samosiewów ziemniaka. To bardzo trudny i uciążliwy zawodnik do zwalczenia. Zobacz, co już jesienią możemy zrobić, żeby ograniczyć ich presję w przyszłym roku.

dr Maria Walerowska5 października 2020, 14:33
Czy wiecie, że na polu przy niestarannym zbiorze może pozostać nawet 100 tys. bulw ziemniaków, a z każdej z nich w przyszłym sezonie może potencjalnie rozwinąć się roślina, która wyda nawet 20 bulw potomnych?! Problem narasta od kilku sezonów. Wcześniej w większości sprawę załatwiał mróz i zima. Jednak ocieplenie klimatu z łagodnymi zimami, mają i taką ciemną stronę. Problem polega na tym, że nie możemy polegać tylko na herbicydach i zwalczaniu w łanie kolejnych upraw, ponieważ z jednej strony mamy ograniczone możliwości rejestracyjne, a z drugiej samosiewy ziemniaków to twardzi zawodnicy, na dodatek wschodzą na raty i są bardzo ekspansywni. Nie wystarczy tylko jeden zabieg. Najczęściej trzeba go łączyć z zabiegami mechanicznego zwalczania chwastów. Czasami sprawę samosiewów ziemniaków załatwiała stonka ziemniaczana, ale jeśli rośliny zawiązały bulwy potomne – problem i tak pozostanie. Nie jesteśmy jednak do końca bezsilni. Już jesienią począwszy od zbioru przez uprawę gleby, może ograniczyć presję tych potencjalnych, niechcianych chwastów. Celem jest, aby w jak największym stopniu ograniczyć straty bulw podczas zbioru oraz tak uprawić glebę jesienią, aby na jej powierzchni pozostało jak najwięcej bulw, licząc na to, że mróz, choroby, szkodniki i pogoda zniszczyły ich jak najwięcej.

W tym odcinku Pogotowia polowego podpowiemy wam wraz z Dawidem Konieczką, na co zwrócić uwagę jeszcze podczas zbioru ziemniaków – jak go ustawić, aby ograniczyć starty ilościowe i jakościowe bulw.


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)