StoryEditor

Ziemniaki - wysokie plony, ale zawodzą ceny

Trwają zbiory ziemniaków, zwłaszcza jadalnych odmian wczesnych i średnio wczesnych. Plony są dobre, jakość także, zwłaszcza na słabszych stanowiskach. Duża część bulw nie nadaje się natomiast do długotrwałego przechowywania, zwłaszcza asortyment pochodzący z gleb średnich i ciężkich, którym nie sprzyjały nadmierne opady.
10.09.2020., 16:09h
Ziemniaki zawierają bowiem dużo wody w swojej masie, co nie służy ich składowaniu, są też bardziej narażone na uszkodzenia mechaniczne.

Z kolei ze zbytem ziemniaków do bezpośredniej konsumpcji nie ma problemu, choć spadają ceny, szczególnie hurtowe. Dla surowca przeznaczonego do przerobu na frytki i chipsy wynoszą ok. 33–35 gr/kg. Sytuację tę pogorszył też fakt, że po ostatnim roku i wysokich cenach, wielu rolników zwiększyło areał upraw. Zapowiada się zatem ich nadprodukcja.

Na Opolszczyźnie zostało niewiele gospodarstw specjalizujących się w uprawie tych warzyw. Przed laty wiele dużych gospodarstw zainwestowało w drogi specjalistyczny sprzęt do zbioru ziemniaków. Niektórzy z nich wyspecjalizowali się w produkcji na frytki chipsy, gdzie obowiązują stałe wieloletnie kontrakty ograniczające ryzyko spadków opłacalności ich uprawy – dużego balansu cen. Niska opłacalność produkcji w niektórych latach spowodowała jednak, że wielu drobnych producentów zrezygnowało z uprawy ziemniaków. Ci, co zostali na rynku, nastawili się na ich przechowywanie i sprzedaż przez cały rok, poprawiając w ten sposób rentowność tego sektora produkcji....
Pozostało 12% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 02:49