StoryEditor

Krajowe Dni Ziemniaka – Potato Poland 2020. Przyjedź i odbierz prezent!

Przed nami jedna z najważniejszych specjalistycznych imprez Food & Agro w kraju i Europie – Krajowe Dni Ziemniaka - Potato Poland 2020. Od 21 do 23 sierpnia producenci ziemniaków będą mogli spotkać się w Lubkowie (woj. dolnośląskie) zapoznać się bogatą ofertą odmian i środków do produkcji oraz porozmawiać z ekspertami o aktualnej sytuacji i nowych wyzwaniach dla rynku ziemniaków.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Polska Federacja Ziemniaka, a współorganizatorami są: Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin-PIB w Boninie oraz Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Resort rolnictwa upatruje w takich imprezach jak Krajowe Dni Ziemniaka  poszerzenia możliwości współpracy z rynkami zagranicznymi dla polskich producentów rolnych oraz krajowego przemysłu rolno-spożywczego.

Gospodarzem tegorocznej edycji tej imprezy jest Gospodarstwo Rolne Lubków, mieszczące się w województwie dolnośląskim (powiat bolesławiecki, gmina Warta Bolesławiecka). Region ten słynie ze specjalistycznej, towarowej produkcji ziemniaka na potrzeby przetwórstwa, sieci handlowych i eksportu.

Podczas tej imprezy będziecie Państwo mogli także zapoznać z bogatą ofertą czytelniczą top agrar Polska. Znajdziecie nas i nasze publikacje na stoisku Polskiego Wydawnictwa Rolniczego - wydawcy naszego magazynu. Dla wszystkich, którzy odwiedzą Potato Poland 2020 i nasze stoisko mamy specjalną ofertę. Dajemy Wam możliwość otrzymania bezpłatnie ostatniego numeru naszego dodatku kwartalnego „Ziemniaki”. Aby go otrzymać wystarczy kliknąć w ten link i wypełnić specjalny formularz. Swój egzemplarz publikacji kwartalnej „Ziemniaki” będziecie mogli odebrać na naszym stoisku w Lubkowie zupełnie za darmo.



O czym piszemy w ostatnim wydaniu tej publikacji?  Na wiosnę zapowiadało się, że będziemy mieli bardzo suchy rok. Tymczasem wiosna zaskoczyła chłodami, wręcz przymrozkami. Później karta się odwróciła i zaczęło padać – pojawiły się podtopienia, głównie na południu kraju. Deszcze były tak intensywne i spore, że rozmywały redliny. Uniemożliwiło to w wielu regionach wjazd na plantację, aby wykonać zabiegi ochrony fungicydowej, a pogoda mocno sprzyjała infekcji sprawcy zarazy ziemniaka. Na przekór temu, często w praktyce okazuje się, że jeśli rok jest „zarazowy”, plony mogą być wysokie. I tak też zapowiada się  na razie w tym sezonie.
 
Jesteśmy w takim momencie sezonu wegetacyjnego, w którym niezwykle ważna jest jak najbardziej precyzyjna i trafiona w punkt ochrona. W tym numerze naszego kwartalnika „Ziemniaki” podpowiadamy, jak trafnie zdiagnozować różnego rodzaju przebarwienia na liściach, jak odróżnić, czy są to uszkodzenia fizjologiczne, objawy chorobowe czy też może niedoboru składników pokarmowych. Piszemy także o tym, jakie możliwości w praktyce dają nam systemy wspomagania decyzji i czy warto w nie inwestować.
 
Dopadła nas też rzeczywistość związana z regulacjami w rejestrze środków ochrony roślin. Zakazano ostatecznie stosowania dikwatu, który powszechnie był używany do desykacji naci. Bardzo dotkliwie  odczujemy także wycofanie popularnego i stosowanego od lat w przechowalniach chloroprofamu, którego można używać tylko do 8.10.2020 r. O tym, jak dobrze przechować ziemniaki, rozmawiamy z ekspertami i praktykami.
 
Towarowa produkcja ziemniaka nie jest możliwa bez wydajnych maszyn, także na końcowym etapie produkcji. Kluczową rolę w przyjęciu bulw do przechowalni lub przygotowania ich do bezpośredniej sprzedaży odgrywa kosz przyjęciowy. W tym numerze podpowiadamy, jak dobrze dobrać go do warunków i potrzeb gospodarstwa.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
27. kwiecień 2024 16:40