StoryEditor

Wilki znów zaatakowały. Problem w Polsce i Europie rośnie. Gdzie doszło do ataków w ostatnich dniach?

Populacja wilka rośnie, coraz częściej jest widywany w środowisku, ale także w pobliżu wsi, gdzie dochodzi do ataków na zwierzęta i ludzi. Problem ma nie tylko Polska, ale również inne europejskie państwa. Gdzie w ostatnim czasie zgłoszono atak wilków?
10.11.2023., 12:10h

W mediach codziennie można znaleźć informacje o atakach wilków w Polsce i Europie. Strach przed tym drapieżnikiem nie jest wymysłem, a jego dowody można co kilka dni znaleźć w Internecie. Jednym z przykładów, w którym doszło do tragedii w stadzie jest powiat chojnicki w woj. pomorskim. Wilk zaatakował stado krów z cielętami, doszło do zagryzienia rocznego byczka. Pod koniec września z kolei w Międzyzdrojach doszło do dwukrotnego pogryzienia kobiet na plaży w odstępstwie kilku dni. Z kolei w gminie Paczków w woj. opolskim wydano specjalny komunikat ostrzegający o tym, że w okolicy pojawiły się wilki. Nie tylko rolnicy boją się o swoje zwierzęta gospodarskie i psy, ale także mieszkańcy wsi. Gdzie niegdzie wilki przechadzają się w pobliżu zabudowań, a czasem nawet przebiegają przez środek wsi. 

Ataki wilków na zwierzęta gospodarskie

Na jednej z grup w mediach społecznościowych krąży film z kamery zamontowanej na podwórku w Przysietnicy w woj. Małopolskim, na którym wilk upolował psa.

Z kolei kilka dni temu w Zastawnie w gminie Młynary niedaleko Elbląga wilki zaatakowały cielę w ciągu dnia.

Pod koniec października w miejscowości Ludzisławice w woj. lubuskim wilk zagryzł kuca.

Inny przypadek z kolei zgłosili mieszkańcy Nowego Żmigrodu w woj. podkarpackim, gdzie z kolei doszło do ataku wilka na stado owiec. Podobne zgłoszenia docierają z powiatu kartuskiego w woj. pomorskim, gdzie wilki zagryzły owce i kozy. W ciągu ostatnich tygodni wilki wyciągnęły z kojca i zagryzły 3-miesięczną jałówkę we wsi Olszewiec i 3 sztuki bydła we wsi Grójec (gm. Czernice Borowe). Zaatakowały też kobietę jadącą rowerem. 

Mapa ataków wilków

To tylko przykłady, niektóre ataki wilków nie trafiają w ogóle do sieci. Na stronie Polskiego Związku Łowieckiego powstała mapa Polski, na której zgłasza się zdarzenie związane z wilkami. 

Istnieje również tego typu mapa na stronie European Predator Map, na której można zgłaszać takie przypadki. 

Hodowcy z Mazur apelują o pilną interwencję w sprawie wilków

- Wnioskujemy o uproszczenie przepisów dotyczących zgłaszania zdarzeń i składania wniosków o wypłatę odszkodowań, uproszczenie procedury uzyskania i wykonania pozwolenia na odstrzał oraz dopuszczenie objęcia wilka ochroną częściową z wprowadzeniem kontrolowanego ograniczenia ich liczebności. Jesteśmy sfrustrowani i bezsilni, ponieważ nie czujemy wystarczającego wsparcia ze strony instytucji odpowiedzialnych za ochronę przyrody. Prawie każdego dnia słyszymy o nowych przypadkach porwania i rozszarpywania młodych sztuk bydła. Co więcej, problem nie dotyczy tylko naszego województwa, ale jest ogólnokrajowy – zaznaczają w liście do ministra rolnictwa Roberta Telusa rolnicy ze wsi Sorkwity.

W EU też są problemy z wilkiem

Problemy z wilkami mają rolnicy w Estonii, dane tamtejszej rady ds. środowiska wykazały, że w 2022 r. wilki zabiły łącznie 946 owiec, w tym roku liczba ta przekroczyła już tysiąc. W ostatnich dniach wataha wilków zabiła tam całe stado owiec. Niemieccy rolnicy mają podobną sytuację, boją się wypasać zwierzęta, bo prawie codziennie wilki uszczuplają tamtejsze stada owiec i bydła. Szwajcaria z kolei wnioskuje o całkowite wyeliminowanie kilku watach wilków w regionach górskich. Szwajcaria zyskała zezwolenie na odstrzał wilków w ubiegłym roku, zanim te zaatakują zwierzęta gospodarskie.

Dane Copa-Cogeca mówią, że w 2020 r. miały miejsce ok. 942 ataki wilków w Niemczech i 5085 w Hiszpanii. Z kolei w Rumunii między 2018 a 2021 rokiem miało miejsce 3800 ataków wilków. Szacuje się, że populacja wilka w UE-27 wynosi obecnie ok. 19 tys. sztuk, co wskazuje na znaczny wzrost populacji tego drapieżnika.

- Koncentracja watah wilków w niektórych regionach Europy stała się realnym zagrożeniem dla zwierząt gospodarskich, a potencjalnie także dla ludzi. Wzywam władze lokalne i krajowe do podjęcia działań tam, gdzie jest to konieczne. Rzeczywiście obecne prawodawstwo UE już im to umożliwia – mówiła Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Podejście do ochrony wilków zmienia się dynamicznie. Copa-Cogeca oszacowało, że populacja wilków w UE wzrosła z nieco ponad 12 000 w 2013 r. do aż ponad 18 000 w zeszłym roku. Niemcy rozpoczęły już przegląd unijnych przepisów zezwalających na odstrzał.

Wszystkie artykuły dotyczące rosnącego zagrożenia ze strony wilków znajdziesz w zakładce WILKI

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 11:15