StoryEditor

Jaką dawkę potasu zastosować pod słonecznik?

Słonecznik magazynuje potas w roślinie, głównie w łodydze i u podstawy koszyczka. Przy niskiej zasobności gleby w ten składnik konieczne jest wysokie nawożenie potasem. Jaką dawkę potasu trzeba zastosować pod słonecznik?
06.04.2023., 12:04h

W zasadzie nawożenie słonecznika jest podobne do rzepaku, choć słonecznik nie ma tak dużego zapotrzebowania na azot, jak rzepak. Słonecznik pobiera za to bardzo dużo potasu – na 3 t/ha plonu potrzeba ok. 220 K2O, a przy plonie 4 t/ha pobiera ok. 300 kg/ha K2O.

Jaką postać potasu zastosować w nawożeniu słonecznika?

Słonecznik magazynuje potas w roślinie, głównie w łodydze i u podstawy koszyczka. Przy niskiej zasobności gleby w ten składnik konieczne jest wysokie nawożenie potasem. Można je zrealizować w postaci soli potasowej 40% (60%) w lecie/jesienią lub zastosować siarczan potasu z magnezem przed siewem, lub potas podać w nawożeniu zlokalizowanym.

Słonecznik bardzo dobrze reaguje na nawożenie zlokalizowane pod korzeń, np. dwufosforanem amonu, który stymuluje wzrost systemu korzeniowego i przyspiesza początkowy rozwój roślin. W zasadzie 1/3 całej dawki fosforu można podać pod korzeń, a pozostałe 2/3 przed siewem.


Słonecznik wytwarza silny palowy system korzeniowy. Fot. Kornis.

Ile azotu pod słonecznik?

W przypadku azotu na początku rozwoju rośliny potrzebują nieznacznych ilości azotu azotanowego do wzrostu.

  • Na glebach późno ogrzewaj...
Pozostało 51% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. maj 2024 22:56