StoryEditor

Regulatory i efekt fitosanitarny - jak się przed nim ustrzec?

Regulatory wzrostu to specyficzna grupa środków ochrony roślin, która po zastosowaniu powoduje czasem na zbożach groźny efekt fitosanitarny. Jak ustrzec się efektu fitosanitarnego po zastosowaniu regulatorów wzrostu?
05.04.2023., 13:04h
Regulatory wzrostu to specyficzna grupa środków ochrony roślin, która po zastosowaniu powoduje czasem na zbożach groźny efekt fitosanitarny. Po 3–4 dniach po zabiegu liście mogą się skręcać, powstają na nim drobne, cętkowane plamy, a następnie zasycha końcówka liścia, co redukuje powierzchnię asymilacyjną i osłabia ich rozwój.

Jak ustrzec się efektu fitosanitarnego po zastosowaniu regulatorów wzrostu?

Preparaty te nie tolerują bowiem niektórych sytuacji – mieszanin zbiornikowych z herbicydami oraz przygruntowych przymrozków krótko przed lub po zabiegu.
Po zbyt późnym zastosowaniu regulatora w drugiej dawce, objawem może być trudne wybijanie się kłosa z pochwy liściowej, poskręcany kłos lub jego ości, co ograniczy kształtowanie się ziarna.
  • W pierwszym przypadku należy dokładnie zapoznać się z etykietą rejestracyjną – instrukcją stosowania, czy producent środka zaleca takie rozwiązanie lub przestrzega przed taką kombinacją.
  • W drugim przypadku przed zabiegiem należy śledzić prognozy pogody na najbliższe dni, aby ustrzec się ryzyka stresu termicznego i chemicznego na roślinie.
  • Trzecia opcja wymaga natomiast bezwzględnego...
Pozostało 19% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 04:42