StoryEditor

Trudne siewy wiosenne – siać jęczmień czy kukurydze, a może strączkowe. Na co decydują się rolnicy? [FILM]

Pogoda i nietrafione prognozy pogody utrudniają wiosenne zasiewy. Firmy nasienne na Opolszczyźnie zebrały dobry surowiec do produkcji materiału siewnego. Pomimo sporego zainteresowania, jest ono jednak mniejsze niż przed rokiem. Brakuje materiału siewnego owsa. Z powodu rozchwiania rynku rolnicy wahają się, czy siać jęczmień, czy kukurydzę. Wprowadzenie ekoschematów dobrze wpłynęło natomiast na sprzedaż materiału nasiennego roślin strączkowych i poplonów.
04.04.2023., 12:04h
Jeszcze niedawno dzięki zwiększonemu zainteresowaniu rolników nowymi odmianami, produkcja nasion co roku wzrastała o 50%. Niestety wzrost gwałtowny kosztów produkcji od ponad roku spowodował zmniejszone zainteresowanie kwalifikatami i coraz częściej rolnicy sami zaprawiają materiał siewny. Z powodu rozchwiania rynku rolnicy stoją przed decyzją, czy siać jęczmień, czy kukurydzę. Wprowadzenie ekoschematów dobrze wpłynęło natomiast na sprzedaż materiału nasiennego roślin strączkowych i poplonów.

Wiosenne siewy w tym roku są bardzo utrudnione ze względu na zmienną pogodę. Opady przeplatane okresami suszy, prognozy pogody, które nie do końca miały przełożenie na to, co się działo realnie.
— Siewy są utrudnione, ale wczoraj udało się nam zasiać łubin wąskolistny Agat, a także żyto ozime Horyzo, populacyjne, bardzo nam się sprawdza, drugi rok z kolei je siejemy — mówi Zdzisław Biliński, dyrektor Hodowli Roślin Smolice. — Przygotowujemy się teraz do siewu jęczmienia jarego, którego w tym roku będziemy siać bardzo niewiele. Ogólnie to, co jest najważniejszą uprawą u nas to kukurydza. W międzyczasie buraki, do których wróc...
Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:39