StoryEditor

Ceny nawozów zależne od popytu na zboża?

Na świecie znacznie się zwiększył popyt na nawozy i ceny poszły do góry. U nas mamy spore obniżki, ale przyglądając się relacji nawozów do cen zbóż, trudno o zachwyt.
25.02.2024., 08:15h

Analizując trendy na nawozowym rynku zawsze zaczynamy od tego, co dzieje się na świecie, a tu mamy spore niespodzianki. Zaznaczymy również, że jest to kalkulacja w odniesieniu do cen w połowie lutego 2024 roku.

Mocznik drożeje wraz z popytem

Od początku roku, kiedy Indie zamknęły przetarg na mocznik jedynie na 65% oczekiwanych ilości, na zakupy ruszyła Turcja i niektóre kraje europejskie. Tylko w ciągu kilku dni ceny wzrosły o ponad 10% – do 370 USD/t. Kiedy na rynek zakupowy ruszyły Egipt, kraje Bliskiego Wschodu i Azji Południowo-Wschodniej cena wzrosła o kolejne 10% – do 400 USD/t.

Zobacz także: SONDA NAWOZOWA: Ceny nawozów w lutym! Sprawdź aktualne ceny mocznika i polifoski!

W UE przez ostatnie tygodnie popyt na mocznik wciąż nie był zbyt wysoki. Poza niektórymi krajami południowej Europy sprzedaż odbywała się w bardzo skromnych ilościach. Mniejsze zainteresowanie zakupem wciąż drogich w porównaniu z cenami zbóż nawozów, dodatkowo hamowały wyraźne spadki cen gazu ziemnego. Lutowy wzrost zakupów spowodował w Niemczech wzrosty cen i widełki ofert rozjechały się od 405 do aż 520 €/t. Najdrożej jest na południu i zachodzie Niemiec, bliżej naszej granicy mocznik jest po 405–440 €/t.

Dość powiedzieć, że ceny gazu w holenderskim hubie TTF w kontraktach na marzec są wyceniane (14.02.2024 r.) na nieco ponad 25 €/MWh i są najniższe od końca lipca ubiegłego roku. Dla przypomnienia, kiedy karmiono nas przesłankami do wzrostów cen nawozów, w dniu agresji Rosji na Ukrainę (24.02.2022 r.) notowania gazu przekraczały 128 €/MWh. A w sierpniu 2022 r. ceny gazu osiągnęły szczytową wartość 350 €/MWh. Czy możemy liczyć na prosty rachunek? Czy nawozy azotowe mogą być 10 razy tańsze niż w cenowym szczycie? No chyba jednak nie, bo popyt długo gaszony przez ekstremalnie wysokie ceny zaczyna wzrastać.

Krajowy rynek nawozów 

W kraju jest jakoś dziwnie, bo za pięć dwunasta przed rozpoczynającym się sezonem Grupa Azoty produkcję nawozów azotowych w styczniu 2024 r. zmniejszyła względem grudnia 2023 r. z 281 tys. t, do 199 tys. t! Czy stary zarząd chciał włożyć kołek między szprychy nowemu? Tylko kolejny raz to polski rolnik ucierpi na takich przepychankach.

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 16:08