StoryEditor

Precyzyjny siew, mniejsza obsada, nowe odmiany - wysoki potencjał plonotwórczy zbóż

Zmiany klimatu, postęp hodowlany i technologiczny skłaniają do coraz precyzyjniejszych siewów zbóż, czego jednak nie zauważa się na polach zbyt często.
11.09.2023., 10:09h
Obserwując uprawy zbóż w trakcie wschodów widać, że wiele z nich ma zbyt dużą obsadę lub są posiane za głęboko. Pierwszy element to duży błąd agrotechniczny. Rośliny gorzej wówczas plonują, zużywają więcej wody, rozwijają słabszy system korzeniowy, co ostatecznie przekłada się na mniejszy plon.
Obniżenie normy siewu wymuszają obecnie zmiany klimatu, w tym wydłużony sezon jesienny, spadek ilości wody w glebie oraz postęp techniczny i hodowlany. Także dysponując kwalifikowanym materiałem siewnym, o wyższym potencjale plonotwórczym od ziarna z własnych rozmnożeń, odmianą silnie się krzewiącą, warto zredukować tę dawkę. Innym wariantem takiej decyzji jest optymalny lub nieco wcześniejszy termin siewu, pozwalający osiągnąć roślinom szybciej fazę krzewienia i uzyskać mocne zawiązki pędów kłosonośnych. Ponadto, poprawnie przygotowane pole oraz dobra wilgotność warstwy siewnej daje możliwość ograniczenia ilości użytego ziarna do siewu.

W nowoczesnych siewnikach podczas próby kręconej można elektronicznie, na monoitorze w kabinie ciągnika, ustawić dozownik ziarna na zamierzoną, niską normę siewu.

Cena kwalifikow...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. maj 2024 07:57