StoryEditor

Siać oziminy w terminie, czy doprawić glebę?

Pytanie Czytelnika: Kiedy siać oziminy, gdy trudno doprawić mocno i głęboko przesuszoną glebę, a zbliżają się optymalne terminy?
08.09.2023., 13:09h
Cykliczne susze, także późnego lata sprawiają, że na glebach gliniastych, a zwłaszcza ilastych trudno wykonać podorywkę czy orkę siewną.

Zobacz także: Zwalczanie wyczyńca w zbożach i w rzepaku

Już w tym sezonie na terenach, gdzie żniwa poszły dość sprawnie w lipcu, otrzymywaliśmy od rolników sygnały, że pługi nie chcą zagłębić się w mocno przesuszonej glebie, aby przygotować pole pod siew międzyplonu lub w celu głębszego przyorania chwastów i samosiewów. Z kolei sierpień i wrzesień to odpowiedni moment do wykonywania przedsiewnych uprawek dla rzepaku i jęczmienia ozimego.

Co robić, gdy gleba jest mocno przesuszona?

Jeśli jednak gleba jest mocno przesuszona, nie warto wówczas męczyć pola i maszyn, które będą dodatkowo narażone na awarie. Natomiast wydobywanych na siłę na powierzchnię dużych i bardzo twardych bryły, nawet wały kruszące nie będą w stanie rozdrobnić.

W takich sytuacjach lepiej jest poczekać na deszcz, nawet 7–10 dni, przesunąć termin siewu i staranniej doprawić pole. Poprawa wilgotności warstwy siewnej, lepsza struktura gleby, dobre przykrycie nasion i ich kontakt z wilgotnym podłożem mogą całkowicie zrekompens...
Pozostało 16% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. marzec 2024 02:35