StoryEditor

Jak dobrze wymieszać wapno z glebą? Jak często należy wapnować pole?

Pytanie Czytelnika: Jak poprawnie zagospodarować wapno na polu?
04.09.2023., 11:09h
Wolne ścierniska to dobra arena do stosowania nawozów wapniowych. Wysiane pogłównie wymagają jednak dobrego wymieszania z glebą, aby skutecznie poprawić jej odczyn i wykorzystać ich strukturotwórcze działanie.

Kiedy zaleca się dwukrotne wymieszanie?

Dwukrotne wymieszanie zaleca się zwłaszcza w gospodarstwach stosujących technologię orkową.


Zobacz także: Podeszwa płużna - jak ją zdiagnozować i zlikwidować?Pierwszy zabieg gruberem lub talerzówką należy wykonać na głębokość ok. 10 cm. Podczas orki zimowej nawóz przemieści się wówczas bardziej równomiernie w całej warstwie i na tej przestrzeni będzie działał w glebie. W przeciwnym razie zostanie on w większości umieszczony w dolnej części bruzdy, pozostawiając górną warstwę pola bez składnika odkwaszającego i strukturotwórczego, na skutek czego także trudniej doprawić strategiczny poziom siewu nasion.

Jak często stosować nawóz wapniowy?

Eksperci zalecają ponadto stosowanie tego typu nawozów częściej niż co 4 lata, ale w mniejszych dawkach. Na silnie zakwaszających się stanowiskach i pod rośliny wymagające można je wprowadzać do gleby co roku w ramach uprawek przedsiewn...

Pozostało 13% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 08:10