StoryEditor

W Holandii pojawiły się nowe ogniska grypy ptaków

− Nad holenderskim drobiarstwem ciąży ryzyko zaostrzenia sytuacji epizootycznej związanej z wirusem grypy ptaków − alarmuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz. Według informacji sprzed kilku dni, potwierdzono tam nowe ogniska grypy ptaków w komercyjnych stadach drobiu. Zobacz, jakie są objawy tej śmiertelnej choroby, jak zgłosić podejrzenie, jakie są zasady bioasekuracji.
30.08.2022., 10:08h

256 ferm w promieniu 10 kilometrów 

Jak czytamy w komunikacie, jeden z najnowszych przypadków zakażenia wykryto właśnie w gospodarstwie utrzymującym kaczki w Lunteren (Gelderland).
− Wcześniejsze ognisko pojawiło się na fermie kur niosek. Podejmowane są działania prewencyjne, w tym decyzje o ubojach zlokalizowanego w bliskiej odległości drobiu. W promieniu 10 kilometrów od ostatnio zakażonej fermy znajduje się około 256 ferm drobiu. Przedstawiciele holenderskiego rządu oceniają aktualną sytuację jako niezwykle niepojącą z uwagi na lokalizację wirusa. Lunteren charakteryzuje się największym zagęszczeniem ferm drobiu w kraju. Szacuje się, że od października 2021 roku w Holandii straty w pogłowiu drobiu wyniosły ponad 3,5 miliona ptaków.

Zasady bioasekuracji stad drobiu:

Zasady bioasekuracji - grypa ptaków

Śmiertelność do 100%

Grypa ptaków − jak podaje Główny Inspektorat Weterynarii − należy do chorób zwierząt listy OIE jako niezwykle zakaźna i zaraźliwa choroba wirusowa drobiu, która może powodować śmiertelność do 100%, a chorobę wywołują niektóre szczepy podtypów H5 i H7 wirusa grypy typu A
Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących, jednak stopień wrażliwości poszczególnych gatunków jest zróżnicowany:
 • kury i indyki - duża wrażliwość na zakażenie, występowanie klinicznej postaci choroby;
 • kaczki i gęsi - wrażliwość na zakażenie wszystkimi szczepami wirusa AI, ale tylko niektóre bardzo zjadliwe wirusy wywołują kliniczną postać choroby. Drób wodny uważa się za potencjalny rezerwuar i źródło wirusa dla drobiu;
 • perliczki, przepiórki, bażanty i kuropatwy - wrażliwość podobna jak u kur i indyków;
 • strusie - u strusi występują objawy oddechowe i nerwowe, biegunka, osłabienie i upadki 20-30%. Emu jest mniej wrażliwe, nie występują objawy kliniczne ani upadki;
 • ptaki trzymane w klatkach, włączając papugowate i śpiewające - wirusy AI izolowane na całym świecie od dzikich i egzotycznych ptaków nie były dotąd stwierdzane u ptaków trzymanych w klatkach.
Wirus grypy ptaków − jak czytamy − może zachowywać aktywność w środowisku kurnika przez 5 tygodni, zatem istotne jest przy podejrzeniu lub stwierdzeniu choroby, zabezpieczenie pomieszczeń, sprzętu, nawozu oraz dokładne ich oczyszczenie i odkażenie. Wirusy grypy są wrażliwe na powszechnie stosowane środki dezynfekcyjne oraz detergenty. Niszczy go również obróbka termiczna (smażenie, gotowanie).

Sytuacja epidemiologiczna w odniesieniu do HPAI w UE w 2022 roku:

Kraj Ogniska u drobiu Ogniska u ptaków dzikich
Austria 0 20
Belgia 1 86
Bułgaria 19 3
Chorwacja 2 7
Cypr 0 0
Czechy 10 2
Dania 4 120
Estonia 0 2
Francja 1346 174
Grecja 0 15
Hiszpania 33 56
Niderlandy 49 516
Irlandia 0 24
Litwa 0 11
Luksemburg 0 2
Łotwa 0 2
Niemcy 37 1037
Polska  34  28
Portugalia 6 13
Rumunia 3 13
Słowacja 1 5
Słowenia 0 29
Szwecja 0 64
Węgry 191 24
Włochy 19 6
Irlandia Północna (UK) 1 0
Suma w 2022 r. 1756 2280

Objawy grypy ptaków i zgłoszenie podejrzenia

Przebieg i objawy kliniczne zakażeń grypy ptaków są zróżnicowane i zależą od zjadliwości wirusa, gatunku i wieku ptaków, towarzyszących zakażeń i stresogennych wpływów środowiska. W zakażeniach wirusami grypy ptaków zasadniczo wyróżnia się dwie postacie choroby:
 • Nisko zjadliwa grypa ptaków (LPAI − Low pathogenic avian influenza) − w przebiegu choroby może dojść do
  • wzrostu zjadliwości wirusa w wyniku mutacji  i przejście w wysoce zjadliwą grypę ptaków:
  • objawy kliniczne wahają się od niezauważalnych do umiarkowanych lub ciężkich objawów oddechowych;
  • śmiertelność waha się od 3% do 15%;
  • produkcja nieśna może spaść o 45%.
 • Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI - Highly pathogenic avian influenza)
  • objawy kliniczne to depresja, silne łzawienie, kichanie, duszność, obrzęk zatok podoczodołowych, sinica grzebienia i dzwonków, obrzęk głowy, nastroszenie piór, biegunka, objawy nerwowe;
  • gwałtowny spadek lub zatrzymanie produkcji jaj, skorupy miękkie, ostatnie jaja zwykle bez skorup;
  • w nadostrych i ostrych przypadkach padnięcia są nagłe, bez widocznych objawów lub w ciągu 24-48 godzin od pierwszych objawów. Śmiertelność może dochodzić do 100%.

Zgłoszenie podejrzenia

Posiadacz drobiu powinien zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu następujących objawów klinicznych:
 • zwiększona śmiertelność
 • znaczący spadek pobierania paszy i wody
 • objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów
 • duszność
 • sinica i wybroczyny
 • biegunka
 • nagły spadek nieśności
źródło: Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, Główny Inspektorat Weterynarii
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 18:24