Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Będą rekompensaty dla branży drobiarskiej? Trwają negocjacje z KE

Obrazek

Szykuje się nadzwyczajne wsparcie dla branży drobiarskiej poszkodowanej w latach 2019-2021 przez wirusa grypy ptaków. Rząd kończy właśnie negocjacje z Komisją Europejską w tej sprawie.

wk12 maja 2022, 15:58

Informacje na temat toczących się rozmów z Brukselą przekazano dzisiaj podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej do spraw dobrostanu zwierząt gospodarskich i ochrony produkcji zwierzęcej w Polsce.

Na ostatniej prostej?

W związku z ponoszonymi stratami rynkowymi z tytułu wystąpienia grypy ptaków w Polsce w okresie 2019-2021 przez rolników utrzymujących drób 15 marca 2022 r. przekazano wniosek Polski do Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego w Polsce.

– Wczoraj z Komisją Europejską było spotkanie robocze na temat nadzwyczajnych środków wsparcia dla sektora drobiarskiego. Wystąpiliśmy do KE o rekompensaty dla gospodarstw drobiarskich, które były objęte grypą ptaków w latach 2019-2021. Komisja Europejska bardzo wysoko oceniła nasz wniosek merytorycznie. Był to wniosek sporządzany we współpracy z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, Instytut Ekonomiki Rolnictwa, Główny Lekarz Weterynarii, ARiMR wiec był on dopracowany. Teraz trwają dopracowania szczegółów formalnej akceptacji wniosku. Zidentyfikowaliśmy w nim 27 kategorii strat we wszystkich gatunkach drobiu – mówił w Sejmie Jacek Parszewski z MRiRW. 

Konieczna decyzja Komisji Europejskiej

Ewentualne ustanowienie nadzwyczajnych środków wsparcia należy do kompetencji Komisji Europejskiej i jest wprowadzane rozporządzeniem wykonawczym Komisji. Ewentualne rekompensaty za poniesione straty rynkowe zostaną ustanowione w Polsce na podstawie krajowych przepisów, wdrażających rozporządzenie wykonawcze Komisji, z wyszczególnieniem rodzaju i wielkości rekompensat.

Pod koniec zeszłego roku ministerstwo rolnictwa informowało, że do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wpłynęło 2311 deklaracji strat od 950 producentów sektora drobiarskiego.

Co to jest HPAI?

Grypa ptaków, to zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są wszystkie gatunki drobiu i wiele gatunków ptaków dzikich. Wirus ten może wywoływać zachorowania i bardzo wysoką śmiertelność u ptactwa domowego. Wektorem wirusa grypy są ptaki dzikie, przede wszystkim gatunki związane ze środowiskiem wodnym, czyli kaczki, gęsi i łabędzie.

Jest to choroba o bardzo dużym znaczeniu ekonomicznym tak dla hodowcy jak i całego regionu. Kraj, w którym pojawi się choćby jedno ognisko grypy, nie może eksportować drobiu i produktów pochodzenia drobiowego co najmniej z regionu, w którym choroba się pojawiła, jak również w zależności od umów bilateralnych, z obszaru całego państwa, co generuje wymierne straty finansowe.

Wirus grypy jest bardzo wrażliwy na wysoką temperaturę i pod działaniem 70°C ginie prawie natychmiast, tak więc drób i jaja prawidłowo poddane obróbce termicznej są w pełni bezpieczne. Wirus jest też skutecznie eliminowany za pomocą powszechnie stosowanych środków dezynfekcyjnych takich jak ciepła woda z mydłem.

Wirusy grypy bardzo szybko mutują, a to sprawia, że skuteczność szczepionek jest bardzo ograniczona, nie ma też skutecznych leków. Jej zwalczanie odbywa się więc metodami administracyjnymi.

HPAI odpuszcza?

Od początku roku zanotowano w Polsce 30 ognisk HPAI.

– W stosunki do zeszłego roku jest to kilkakrotnie mniej. W zeszłym roku o tej porze mieliśmy tych ognisk ponad 250 więc ten rok jest znacznie łaskawszy jeżeli chodzi o rozprzestrzenianie się wirusa grypy ptaków – poinformował Krzysztof Jażdżewski zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.   

wk
fot. envatoelementsWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)