Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

ASF: Pierwsze ognisko na Warmii i Mazurach

Obrazek

Pomór atakuje po raz kolejny: mamy trzy nowe ognisko. Jedno z nich pojawiło się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. 

Aneta Lewandowska25 czerwca 2018, 10:13
Pierwsze ognisko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (sto trzydzieste czwarte na terenie kraju, trzydzieste w tym roku), stwierdzono 22 czerwca 2018 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 27 świń. Gospodarstwo położone jest w gminie Pieniężno, w powiecie braniewskim, na obszarze objętym ograniczeniami.

Jak informuje Gazeta Olszyńska, kolejnego dnia w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewody Artura Chojeckiego. Zespół ustalił procedury dotyczące zwalczania choroby w gospodarstwie i w promieniu 10 km od niego. Służby planują przeprowadzić kontrolę 24 gospodarstw w okolicy utrzymujących prawie 650 świń. Hodowców obowiązuje Rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii w Braniewie o ograniczeniach panujących na obszarze zapowietrzonym i zagrożonym. 

Sto trzydzieste drugie ognisko ASF (a dwudzieste ósme w tym roku), stwierdzono 21 czerwca 2018 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 1 świnię, położonym w gminie Sawin, w powiecie chełmskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze zagrożenia.
 
Sto trzydzieste trzecie ognisko ASF (a dwudzieste dziewiąte w tym roku), stwierdzono 22 czerwca 2018 r. w gospodarstwie, w którym utrzymywano 20 świń, położonym w gminie Sławatycze, w powiecie bialskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo położone jest w obszarze objętym ograniczeniami. 
 
W gospodarstwach, w którym wyznaczono ogniska ASF, wdrożone zostały procedury związane z likwidacją choroby.
al na podst. GIW, gazetaolsztynska.pl


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)