StoryEditor

ASF rozprzestrzenia się w Bułgarii

Państwo Morza Czarnego zgłosiło ponad 30 przypadków afrykańskiego pomoru świń w kilku regionach, w tym w lipcu br. w prowincjach graniczących z Rumunią.  
19.07.2019., 12:07h
W północnej Bułgarii wykryto trzy nowe przypadki choroby u martwych dzików, a także jedno ognisko u świń w mieście Targovishte na północnym wschodzie kraju.
Wszystkie świnie w promieniu 3 km od ogniska będą wybite. 

– Hodowla świń to przemysł o wartości 600 milionów lewów (1,2 mld zł), który pokrywa 40 procent krajowej konsumpcji wieprzowiny - powiedziała na konferencji prasowej minister rolnictwa Desislava Taneva, która wprowadziła kilka środków ochronnych dotyczących afrykańskiego pomoru świń.

Taneva powiedziała, że ​​przedsiębiorstwa leśne zapłacą 150 lewów (300 zł) za każdego zabitego dzika, ponieważ władze bułgarskie zamierzają znacznie zmniejszyć gęstość populacji dzików w strefach o długości 20 km wokół ognisk afrykańskiego pomoru świń. 

Szef bułgarskiej agencji ds. Bezpieczeństwa żywności Damyan Iliev powiedział w zeszłym tygodniu, że szkody, które kraj może ponieść, jeśli nie poradzi sobie z chorobą, mogą wynieść nawet 2 miliardy lew.

Środki zapobiegawcze obejmują również wzmocnienie kontroli ruchu na tych obszarach i punktów granicznych przy pomocy policji i wojska, dezynfekcji gospodarstw i ograniczenia sprzedaży wieprzowiny i przetworzonego mięsa. 
Bułgarski rząd w zeszłym tygodniu przyznał 3,7 mln lewów na walkę z afrykańskim pomorem świń w kraju, w którym utrzymuje się 1,2 mln świń. 

Bułgarska agencja ds. Bezpieczeństwa żywności kilkakrotnie zwracała się do rolników w tym kraju, twierdząc, że konieczne jest przestrzeganie zasad zapobiegania chorobom, a wszystkie chore i martwe świnie powinny być natychmiast zgłaszane.

Oprac. dkol na podst. thepigsite.com
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. marzec 2024 21:17