Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Drugi przypadek ASF u dzika w Lubuskiem potwierdzony!

Obrazek

Główny Lekarz Weterynarii potwierdził wystąpienie drugiego przypadku wirusa ASF u dzików w woj. lubuskim. kolejna sztuka martwego zwierzęcia została znaleziona na terenie powiatu nowosolskiego.

Bartłomiej Czekała18 listopada 2019, 16:11
„W dniu 17 listopada 2019 r., na podstawie wyników badań przeprowadzonych w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym  Instytucie Badawczym w Puławach, potwierdzono wystąpienie drugiego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików w województwie lubuskim, w powiecie nowosolskim.Dodatni wynik dotyczy zwłok padłego dzika znalezionych w obrębie strefy skażonej wyznaczonej rozporządzeniem Wojewody Lubuskiego w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń (ASF) u świń i dzików na terenie powiatów wschowskiego i nowosolskiego” – czytamy w dzisiejszym komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii.

Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy  w piątek po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Gorzowie, obszar skażony o obwodzie długości ok. 36 km jest od 15 listopada 2019 r. całkowicie grodzony. Działania związane z grodzeniem wspomnianego obszaru mają się dziś się zakończyć.

Inspekcja Weterynaryjna informuje, że trwają intensywne przeszukiwania obszaru skażonego oraz obszarów z nim sąsiadujących aby dokonać analizy sytuacji epizootycznej oraz zaplanować lokalizację budowy drugiego zewnętrznego ogrodzenia.

Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich, którzy natkną się na zwłoki martwego dzika, aby pozostawić je w miejscu znalezienia i powiadomić natychmiast powiatowego lekarza weterynarii.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejne przypadki ASF w Lubuskiem? Wiele na to wskazuje...


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)