Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

W Rumuni w dużej chlewni wybito aż 45 tys. świń z powodu ASF!

11.07.2018

Drukuj

W Rumuni w dużej chlewni wybito aż 45 tys. świń z powodu ASF!

Artykuł dostępny

Według informacji Narodowego Instytutu Medycyny Weterynaryjnej i Bezpieczeństwa Żywności w ubiegłym tygodniu, w dużej fermie przymusowemu ubojowi poddano 45 tys. świń w południowo-wschodnim powiecie Tulcea, blisko granicy z Mołdawią.

r e k l a m aJuż pod koniec czerwca pierwsze świnie zbadano i uzyskano pozytywny wynik na obecność wirusa ASF, kolejne próby potwierdziły wystąpienie tej choroby. Według informacji instytucji weterynaryjnych, operację zabicia świń przeprowadził wykwalifikowany personel z terenu 10 powiatów. Jednocześnie uruchomiono mobilne piece do utylizacji zwierząt. Po zlikwidowaniu stada, zastosowano zwalczanie szkodników oraz dezynfekcję wszystkich budynków, a także środków transportowych w najbliższej okolicy.

Jak poinformował instytut, zablokowano drogi dojazdowe oraz zainstalowano punkty kontrolne, które mają zapewnić gwarancję stosowania określonych zasad kwarantanny oraz ograniczenia ruchu w rejonie pomoru.

Polecany artykuł

Pod Hajnówką są niezarejestrowane świnie!Z doniesień prasowych wiadomo także, że w powiecie Tulcea obowiązuje stan alarmowy. Z danych zgromadzonych przez firmę Carniprod wynika, że przerabia się w niej około 60 tys. świń. Przedsiębiorstwo ma 450 pracowników, dysponuje także wieloma sklepami mięsnymi, a w 2017 r. wygenerowała obroty na poziomie 80 mln RON tj. 17 mln EUR.

Na początku czerwca br. we wspomnianym regionie Tulcea, zdaniem Światowej Organizacji Zwierząt (OIE) wystąpiło więcej przypadków ASF w małych gospodarstwach, utrzymujących raptem po kilka zwierząt niż w dużych. 

Według danych Komisji Europejskiej od 1 stycznia do 3 lipca br. w kraju tym były 204 ogniska ASF, z czego 198 u świń domowych. Liczba wystąpienia choroby afrykańskiego pomoru świń wzrasta także w innych krajach unijnych. Przykładowo, w Polsce w bieżącym roku odnotowano 1501 przypadków u dzików i 42 przypadki u świń domowych, co sprawia że łączna liczba przypadków jest prawie dwa razy większa niż w 2017 r.

Podobnie sytuacja wygląda na Litwie, która odnotowała 1021 przypadków ASF, z czego 20 ognisk u świń domowych. Łotwa do tej pory ma około 410 przypadków u dzików oraz 3 ogniska u świń domowych. We wszystkich krajach UE do początku lipca było aż 3177 dzików, które padły na skutek ASF, poza tym 310 u świń domowych. W całym ubiegłym roku było to łącznie 4140 zwierząt.   ag, na podst. AgraEurope wyd. 28/18 z 9 lipca 2018 r.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: stawki na krajowym rynku w dół

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii