StoryEditor

W Rumuni w dużej chlewni wybito aż 45 tys. świń z powodu ASF!

W Rumunii jednym z większych producentów trzody chlewnej jest firma Carniprod, która dysponuje wieloma tuczarniami na terenie tego kraju. W jednej z nich wystąpił przypadek Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Wybito aż 45 tys. sztuk świń.
11.07.2018., 14:07h
Według informacji Narodowego Instytutu Medycyny Weterynaryjnej i Bezpieczeństwa Żywności w ubiegłym tygodniu, w dużej fermie przymusowemu ubojowi poddano 45 tys. świń w południowo-wschodnim powiecie Tulcea, blisko granicy z Mołdawią.

Już pod koniec czerwca pierwsze świnie zbadano i uzyskano pozytywny wynik na obecność wirusa ASF, kolejne próby potwierdziły wystąpienie tej choroby. Według informacji instytucji weterynaryjnych, operację zabicia świń przeprowadził wykwalifikowany personel z terenu 10 powiatów. Jednocześnie uruchomiono mobilne piece do utylizacji zwierząt. Po zlikwidowaniu stada, zastosowano zwalczanie szkodników oraz dezynfekcję wszystkich budynków, a także środków transportowych w najbliższej okolicy.

Jak poinformował instytut, zablokowano drogi dojazdowe oraz zainstalowano punkty kontrolne, które mają zapewnić gwarancję stosowania określonych zasad kwarantanny oraz ograniczenia ruchu w rejonie pomoru.

Z doniesień prasowych wiadomo także, że w powiecie Tulcea obowiązuje stan alarmowy. Z danych zgromadzonych przez firmę Carniprod wynika, że przerabia się w niej około 60 tys. świń. Przedsiębiorstwo ma 450 pracowników, dysponuje także wieloma sklepami mięsnymi, a w 2017 r. wygenerowała obroty na poziomie 80 mln RON tj. 17 mln EUR.

Na początku czerwca br. we wspomnianym regionie Tulcea, zdaniem Światowej Organizacji Zwierząt (OIE) wystąpiło więcej przypadków ASF w małych gospodarstwach, utrzymujących raptem po kilka zwierząt niż w dużych. 

Według danych Komisji Europejskiej od 1 stycznia do 3 lipca br. w kraju tym były 204 ogniska ASF, z czego 198 u świń domowych. Liczba wystąpienia choroby afrykańskiego pomoru świń wzrasta także w innych krajach unijnych. Przykładowo, w Polsce w bieżącym roku odnotowano 1501 przypadków u dzików i 42 przypadki u świń domowych, co sprawia że łączna liczba przypadków jest prawie dwa razy większa niż w 2017 r.

Podobnie sytuacja wygląda na Litwie, która odnotowała 1021 przypadków ASF, z czego 20 ognisk u świń domowych. Łotwa do tej pory ma około 410 przypadków u dzików oraz 3 ogniska u świń domowych. We wszystkich krajach UE do początku lipca było aż 3177 dzików, które padły na skutek ASF, poza tym 310 u świń domowych. W całym ubiegłym roku było to łącznie 4140 zwierząt.   ag, na podst. AgraEurope wyd. 28/18 z 9 lipca 2018 r.

Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
04. grudzień 2023 01:56