StoryEditor

Nowe przepisy dla hodowców świń od marca 2026 r. Co trzeba zmienić w gospodarstwie?

Jeżeli projektowane rozporządzenie dot. zwalczania ASF przejdzie pełną ścieżkę legislacyjną, jego zapisy wejdą w życie od 18 marca 2026 r. Przepisy nie różnią się znacząco od poprzednich, ale wprowadzono kilka dodatkowych wymogów bioasekuracyjnych. Sprawdź, czego będzie wymagać Inspekcja Weterynarii od 45 tys. gospodarstw utrzymujących świnie.

19.02.2026., 17:00h

W Rządowym Centrum Legislacyjnym pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie środków zwalczania afrykańskiego pomoru świń. Jak zaznacza resort rolnictwa projekt ma zapewnić ciągłość przepisów. W związku z tym, że zmieniła się podstawa prawna (nowa ustawa o zdrowiu zwierząt) wdrożono nowe przepisy dostosowane do regulacji UE i Inspekcji Weterynaryjnej oraz wytycznych Komisji Europejskiej.

Nowe wymagania bioasekuracyjne

Choć większość zasad bioasekuracji, zakazów i nakazów pozostaje bez zmian w stosunku do poprzednich zapisów, hodowcy świń będą musieli spełnić kilka dodatkowych obowiązków – m.in. prowadzić rejestr osób obsługujących zwierzęta, rozszerzyć dezynfekcję i przestrzegać nowych zakazów dotyczących pasz.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, rozporządzenie nie wprowadza rewolucji, lecz w większości utrzymuje dotychczasowe zasady walki z ASF, dostosowując je do nowej ustawy o zdrowiu zwierząt i przepisów UE. Poza pełną listą przepisów bioasekuracyjnych, zakazów i nakazów w gospodarstwach, która dla hodowców jest znakomicie znana pojawiło się kilka nowych. 

image
FOTO: Sierszeńska

Zmiany w gospodarstwach utrzymujących świnie od marca 2026 r.

Dla hodowców świń najważniejsze zmiany, które wprowadzi rozporządzenie już 18 marca br. dotyczą doprecyzowania i rozszerzenia obowiązków bioasekuracyjnych:

  • Maty dezynfekcyjne – nowe wymaganie lokalizacji muszą być umieszczone bezpośrednio przed wejściami i wyjściami z pomieszczeń ze świniami tak, aby nie dało się wejść/wyjść bez kontaktu obuwia z płynem dezynfekcyjnym
  • Higiena obowiązkowa dla wszystkich osób - mycie i dezynfekcja rąk oraz czyszczenie obuwia obejmie każdego wchodzącego, także lekarzy weterynarii i serwisantów
  • Rejestr osób obsługujących świnie - hodowca musi prowadzić i aktualizować ewidencję wszystkich osób wykonujących czynności przy zwierzętach
  • Zakaz karmienia paszami z obszarów objętych restrykcjami - rozszerzony także na obszary przygraniczne innych państw
  • Dezynfekcja – rozszerzenie na pojazdy gąsienicowe - obowiązek obejmie także maszyny rolnicze na gąsienicach (coraz częściej używane)
  • Przemieszczanie świń z obszarów ograniczeń - możliwe tylko za zgodą powiatowego lekarza weterynarii w określonych przypadkach (zgodnie z przepisami UE).

Pełna lista obowiązków, zakazów i nakazów znajduje się w projektowanym rozporządzeniu. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktor Prowadząca topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. luty 2026 18:02