Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek świń: tuczników brak, ceny stoją

Obrazek

Nie dość, że podaż tuczników jest mocno ograniczona na skutek kurczenia się liczby hodowców i pogłowia świń w Europie, to na dodatek, jak co roku o tej porze, mamy do czynienia z sezonowym spadkiem produkcji. 

Jan Bromberek15 czerwca 2022, 19:29

Niestety, na razie nie wiąże się to z istotnym wzrostem cen. Choć producenci wieprzowiny, którzy jeszcze jakimś cudem funkcjonują, czekają na niego z wielkim utęsknieniem.

Na rynku bowiem od wielu tygodni panuje wyjątkowa wręcz stabilizacja na poziomie 1,8 euro/kg wieprzowiny w klasie E – jest to wskaźnik płynący z niemieckiej giełdy VEZG, który dla naszego rynku stał się wyznacznikiem stawek płaconych przez skupujących. Oznacza to, że nasi krajowi producenci obecnie za tuczniki dostają nie więcej niż 8,6 zł/kg w klasie E i maks. 6,6 zł/kg żywca. W połowie czerwca zanotowano delikatne wzrosty cen, jednak na razie brak wyraźnych symptomów, które świadczyłyby, że będzie to długotrwały trend. Wprawdzie widoczne już było lekkie ożywienie także na rynku niemieckim, to jednak do hurraoptymizmu sporo nam jeszcze brakuje.

Utrzymanie świń jest drogie, niestety, tych kosmicznych kosztów produkcji nie pokrywają obowiązujące stawki za żywiec. Wszystko to powoduje, że kolejni producenci likwidują stada – według oficjalnych danych GUS w zeszłym roku codziennie z mapy kraju znikało 250 stad trzody chlewnej. Pomaga w tym oczywiście ASF, rozprzestrzeniający się wśród stad produkcyjnych – obecnie zbiera żniwo w województwie kluczowym dla produkcji wieprzowiny, czyli w Wielkopolsce.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)