StoryEditor

Rolnicza "Solidarność" alarmuje: Piątka dla zwierząt wraca do Sejmu!

W środowisko polskich rolników wrze za sprawą ostatnich wydarzeń i decyzji Komisji Europejskiej w sprawie kontynuacji bezcłowego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz zaledwie kosmetycznych zmian w WPR w formie rocznej derogacji od ugorowania 4 proc. gruntów rolnych. Dodatkowo, ceny zbóż, kukurydzy i rzepaku nadal spadają, a kupca na te produkty też coraz trudniej znaleźć. Stąd zapowiedź ogólnopolskiego Strajku Generalnego Rolników, który ma się rozpocząć w piątek 9 lutego i potrwać aż 30 dni. Strajk będzie miał jeszcze wiekszą skalę niż protesty z 24 stycznia br. Ale wszystko wskazuje na to, że problemów rolnikom będzie przybywać.
03.02.2024., 13:06h

 

Piątka dla zwierząt wraca do Sejmu

Jakby mało było rolnikom problemów wywoałnych przez unijnych urzędników i polityków, to jeszcze krajowi politycy chcą sytuację zaognić. Bo jak inaczej mozna nazwać próbę powrotu do Sejmu tzw. "Piątki dla zwierząt", która kilka lat temu wyprowadziła tysiące rolników na ulice, a ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego pozbawiła stanowiska z uwagi na jego sprzeciw wobec tej ustawy.

Od działaczy NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych otrzymalismy informację o planach powrotu posłów do procedowania zapisów tej ustawy tyle, że w częściach. Być może właśnie taką strategię przyjeli posłowie, aby nie rozjuszyć rolników. To jednak tylko pokazuje jak bardzo nieprzemyslane są to działania, zwłaszcza w okresie kiedy rolnictwo przeżywa głeboki kryzys, a taki pomysł jak ponowna próba wprowadzenia zapisów dawnej "Piątki dla zwierząt" w życie to nic innego jak dolewanie oliwy do ognia

Wojna parlamentarnych zespołów o kształt rolnictwa?

Jak informuje rolnicza "Solidarność", już w poniedziałek 5 lutego o godz. 12:00 w Sejmie odbędzie sie posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Hodowli Zwierząt Na Futra, podczas którego ma być prezentowany i omawiany projekt ustawy zakazującej hodowli zwierząt futerkowych.

Zaniem członków innego Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa ta zapowiedź oznacza powrót do "Piatki dla zwierząt".

- Niestety piątka dla zwierząt wraca. Tym razem, zgodnie z zapowiedziami Partii Zieloni będzie wprowadzana “po kawałku”. Bardzo zależy nam, na pokazaniu, że rolnicy w Polsce są zainteresowania rozwijaniem rolnictwa a nie zakazami. W związku z powyższym, podczas trwania prezentacji ustawy, w sali obok, zorganizowany zostanie parlamentarny zespół na temat. “Zwiększenia konkurencyjności polskiego rolnictwa”.  Bardzo zależy mi na Państwa obecności o wsparciu. Czasu mamy bardzo mało - alarmuje i prosi członków NSZZ "Solidarność" RI jeden z posłów, członek Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt, Praw Właścicieli Zwierząt oraz Rozwoju Polskiego Rolnictwa.

Rolnicy zjawią się w Sejmie?

NIe przypadkowo parlamentarzyści, którzy rozumieja trudną sytuację w polskim rolnictwie proszą rolników o wsparcie. Zdecydowani elepiej jest walczyć o korzystne dla rolników pzrepisy na salach sejmowych niż na ulicach, protetsach i blokadach. Dlatego parlamentarzyści i związkowcy zachęcają rolników do licznego pojawienia się w Sejmie, aby tam postarać się pokazać spzreciw wobec pomysłom zmian w prawie, które przyniosą kolejne komplikacje dla rolników.

image

Będzie ogromny 30-dniowy protest rolników w całej Polsce. "Nasza cierpliwość się wyczerpała"

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. kwiecień 2024 17:25