StoryEditor

Susza ustępuje... ale głównie na papierze

Ostatni raport krajowego bilansu wodnego pokazuje, ze susza ustępuje. Zagrożone są obecnie zachodnie województwa będące jednak spichlerzem Polski - wielkopolskie, zachodniopomorskie, dolnośląskie, opolskie i lubuskie.
27.08.2018., 14:08h

Niestety to teoretyczny obraz, praktyka pokazuje jednak coś zupełnie innego. Cierpią uprawy także w województwach kujawsko-pomorskim, łódzkim, śląskim, mazowieckim i podlaskim oraz na północy Lubelszczyzny.

Oburzenie rolników budzi natomiast ogłoszenie zagrożenia suszą w poszczególnych uprawach. O ile mapy dla strączkowych i buraka cukrowego pokazują zagrożenie suszą na zachodzie kraju, to w buraki czy w kukurydzy plamki żółte są tylko na zachodzie woj. lubuskiego.

Tymczasem obraz na polach zachodnich województw jest katastrofalny. Korzenie buraków są niczym pietruszka, liście ich pozasychane. Kukurydza zawiązała kolby, jednak ziarna w nich jest połowa lub kolby są krótkie, zawiązują tzw. dzieciuchy. Co z tego że masa roślin na kiszonkę jest tylko o 30% mniejsza, jak nie ma w nich energii.Zagrożenie suszą dla strączkowych (źródło IUNG monitoring suszy)

Zagrożenie suszą dla ziemniaka (źródło IUNG monitoring suszy)

Zagrożenie suszą dla buraka cukrowego (źródło IUNG monitoring suszy)

Zagrożenie suszą dla kukurydzy na ziarno (źródło IUNG monitoring suszy)

Zagrożenie suszą dla kukurydzy na kiszonkę (źródło IUNG monitoring suszy)


Krajowy bilans wodny okres 10. (źródło IUNG monitoring suszy)tcz
Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:27