StoryEditor

Afryka: plaga szarańczy znów sieje spustoszenie

Plaga szarańczy znów pustoszy Afrykę. Nowe pokolenia tych owadów rozmnażają się w zatrważającym tempie. W krajach takich jak Etiopia, Somalia i Kenia zagrożone są kolejne uprawy.
22.02.2021., 10:02h
Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzega przed następnym pokoleniem szarańczy, które zagraża egzystencji ponad 39 milionów ludzi w Etiopii, Jemenie, Somalii, Sudanie i Kenii.

W ciągu ostatnich kilku miesięcy szkodniki zostały już zwalczone na 1,3 mln ha ziemi w Rogu Afryki. Ale w samej tylko północnej i środkowej Kenii już ponad 15 okręgów zostało poważnie dotkniętych drugą falą szarańczy, w tym na wielu nowych obszarach. Wcześniej sytuacja żywnościowa około 1,9 mln ludzi była niepewna, a teraz może ponownie dramatycznie się pogorszyć.

– Na szczęście przybywa teraz mniej szarańczy. Jednak najgorszego spodziewamy się, gdy owady wylęgną się w marcu i kwietniu - wyjaśnia Kelvin Shingles, krajowy dyrektor organizacji Welthungerhilfe w Kenii. Szczególnie zagrożone są źródła utrzymania hodowców bydła. Po latach suszy, powodzi, a teraz drugiej pladze szarańczy, brakuje im paszy dla zwierząt, a tym samym dochodu ze sprzedaży mleka i mięsa niezbędnego do przeżycia.

We współpracy z lokalnymi organizacjami, Welthungerhilfe wspiera społeczności w Kenii, które zostały szczególnie dotknięte przez siejącą spustoszenie plagą szarańczy. Otrzymują one gotówkę, nasiona oraz porady, dzięki którym, mogą lepiej radzić sobie z tymi owadami.

Źródło i fot.: topagrar.com
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. marzec 2024 13:08