Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

AGROpakiet dla rolników - propozycja AGROunii w związku z pandemią koronawirusa

Obrazek

Ze względu na to, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nie przyjęło konkretnych rozwiązań w związku z panującą pandemią koronawirusa aby wesprzeć rolników, AGROunia przygotowała własny pakiet antywirusowy.

Dominika Mulak20 marca 2020, 14:14

Obecna sytuacja jest bardzo trudna dla wszystkich przedsiębiorców, w tym także dla rolników. W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem, może dojść do załamania rynku, fali bankructw gospodarstw rodzinnych i drastycznych podwyżek cen żywności.

Niestety rząd w przewidzianej tarczy antykryzysowej wartej rzekomo 212 mld zł, pominął rolnictwo. Z MRiRW na pytanie, czy tarcza antykryzysowa będzie dotyczyć rolników otrzymaliśmy odpowiedź, że gospodarstwa rolne to mikroprzedsiębiorstwa, tak więc wszystkie rozwiązania dotyczące mikroprzedsiębiorstw będą dotyczyć gospodarstw rolnych. Ale konkretów brakuje... Natomiast AGROunia nie czekając na propozycje MRiRW przygotowała własny pakiet antywirusowy.

  1. Podniesienie kwoty zasiłku chorobowego do 50 zł na dzień i wypłata świadczenia od pierwszego dnia choroby;
  2. Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rodziców dzieci poniżej 12 lat;
  3. Odroczenie na 6 miesięcy opłaty rat kredytowych i leasingowych;
  4. Przejęcie przez KOWR opłaty składek ZUS za pracowników zatrudnionych w gospodarstwach na okres 6 miesięcy;
  5. Wydanie rekomendacji dla sieci handlowych o zaopatrywaniu się w pierwszej kolejności u krajowych producentów (import tylko w sytuacji braku określonego towaru u polskich rolników a dla sieci);
  6. Wypłata stabilizująca dla gospodarstw objętych kwarantanną  (świadczenie w wysokości  80% średnio miesięcznego przychodu gospodarstwa w 2019 r. za czas cały pozostawania w kwarantannie);
  7. Zawieszenie prowadzenia egzekucji komorniczych wobec rolników do końca 2020 r.;
  8. Wstrzymanie pobierania przez KOWR opłat za dzierżawę (dla gospodarstw mniejszych niż 300 ha) do końca 2020 r.;
  9. Regulowanie formalności dot. zatrudniania pracowników sezonowych poprzez zgłoszenie telefoniczne lub mailowe;
  10. Skrócenie procedowania przez urzędy wniosków rolników do max. 30 dni.


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)