Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Błąd w odszkodowaniu

Obrazek
Pytanie: Zgłosiłem szkodę – uszkodzenie dachu budynku. Po czasie na rachunek bankowy otrzymałem pieniądze z ubezpieczalni, jednak przelana kwota jest wyższa od przyznanego odszkodowania i nie zgadza się numer szkody. Co powinienem w tej sytuacji zrobić?
adw. Mikołaj Pomin11 lipca 2020, 07:16
Odpowiedź: Z zadanego pytania wynika, że Czytelnik otrzymał odszkodowanie należne komu innemu (na co wskazuje niepoprawny numer szkody oraz wysokość odszkodowania) lub pomylono się w treści decyzji ustalającej wysokość odszkodowania.

Niezależnie od przyczyn, w takiej sytuacji należy niezwłocznie skontaktować się z ubezpieczycielem i wyjaśnić sytuację oraz zastosować się do jego wskazówek, a w szczególności zwrócić nienależnie otrzymaną kwotę na wskazany przez niego rachunek bankowy.

Trzeba przy tym podkreślić, że z wyjaśnieniem sytuacji nie należy czekać na kontakt ze strony nadawcy przelewu, bowiem wychwycenie pomyłki może potrwać nawet kilka miesięcy. Po takim czasie osoba, która otrzymała nienależne jej środki i jednocześnie nie podjęła prób wyjaśnienia sytuacji może być narażona na koszty sprawy sądowej o zwrot środków, a w skrajnym przypadku nawet na sprawę karną o przywłaszczenie.
adw. Mikołaj Pomin


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)