Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Kredytu z pomocą de minimis nie dostaniesz!

Obrazek

W biurach powiatowych ARiMR trwa wielka kumulacja pracy: przyjmowanie i rozpatrywanie wniosków o przyznanie pomocy suszowej oraz jej wypłata, a także naliczanie i wypłacanie zaliczek na poczet płatności bezpośrednich oraz wsparcia ONW, rolnośrodowiskowego i rolno-środowiskowo-klimatycznego. Ale odwiedzający w tych dniach Agencję rolnicy pytają także o wsparcie z puli de minimis i słyszą od kilku dni, że takiego nie będzie. O co chodzi?

Bartłomiej Czekała10 listopada 2018, 06:00
Pod koniec listopada informowałem o tym, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstrzymała udzielanie dopłat do kredytów w formule de minimis. Blokada dotyczy wszystkich współpracujących z ARiMR banków, natomiast obejmuje część kredytów preferencyjnych. Jak potwierdziło mi wtedy biuro prasowe banku BGŻ BNP Paribas, obecnie głównie problem dotyczy grupy rolników wnioskujących o kredyt klęskowy przy stracie wynoszącej do 30 proc. średniej rocznej produkcji oraz wnioskujących o dofinansowanie zakupu ziemi w ramach kredytu preferencyjnego z linii Z. W obu tych przypadkach udzielne przez ARiMR dopłaty do oprocentowania stanowią pomoc de minimis w rolnictwie.

Jednak dopiero teraz otrzymałem od ARiMR oficjalne wyjaśnienia w tej sprawie. Ich treść publikujemy poniżej:
 
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w oparciu o wytyczne Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi analizy dotyczące limitu pomocy de minimis w rolnictwie. ARiMR zwróciła się do banków współpracujących w zakresie udzielania kredytów preferencyjnych o wstrzymanie udzielania kredytów z pomocą w formie dopłat do oprocentowania stosowanych jako pomoc de minimis w rolnictwie. Do tego czasu kredyty z dopłatami z ARiMR nie powinny być udzielane przez banki - dot. to m.in. kredytów klęskowych na wznowienie produkcji po wystąpieniu szkód wynoszących do 30% czy kredytów na zakup użytków rolnych (linia Z).
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że ww. wstrzymanie nie dotyczy kredytów „klęskowych” w przypadkach, gdzie szkody wynoszą łącznie powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej, a także pozostałych kredytów z dopłatami do oprocentowania stosowanymi jako pomoc publiczna. Kredyty takie nadal mogą być udzielane - napisało nam Biuro Prasowe ARiMR.
 
Teoretycznie wszystko jasne - rolnicy, którzy mieli straty w gospodarstwie poniżej 30% nie będą mogli się starać o kredyt preferencyjny z dopłatą z przysługującej im puli de minimis. Ale co z tymi, którzy złożyli w ARiMR wnioski o przyznanie pomocy suszowej z puli de minimis, czyli mając w protokołach straty mniejsze niż 30%? Na to pytanie nie otrzymałem jeszcze odpowiedzi z ARiMR, ale mam za to sygnały od rolników w tej sprawie:

Jeszcze we wrześniu złożyliśmy wniosek o pomoc suszową powyżej 70% i jednocześnie do 30%z pomocy de minimis. Otrzymaliśmy tylko pomoc powyżej 70 % i dzisiaj uzyskałam informacje z Agencji, że zabrakło pieniędzy na wypłaty de minimis. Jednocześnie nie można uzyskać kredytu ponieważ wszystkie dopłaty są wstrzymane, a ceny nawozów rosną - napisała do nas rolniczka z Wielkopolski.

O nowych faktach w tej sprawie będę informować na bieżąco. Czekam także na kolejne sygnały w tym temacie.

Fot. Sierszeńska


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)