Nocni zapylacze – ćmy są bardziej efektywne niż pszczoły

Z nowych badań wynika, że bardziej efektywnymi zapylaczami są noce motyle, czyli ćmi od tych, które latają w ciągu dnia, jak pszczoły. Przeprowadzenie tych badań podyktowane jest zmniejszającą się liczbą dzikich owadów zapylających.
Ćmy są bardziej efektywne w zapylaniu
W rezultacie badacze doszli do wniosku, że ćmy są bardziej efektywne w zapylaniu, niż owady latające w dzień. Nocą mają więcej czasu na przenoszenie pyłku.
- Pszczoły są niewątpliwie ważne, ale nasza praca pokazała, że ćmy zapylają kwiaty w szybszym tempie niż owady latające w dzień. Niestety populacja ciem, również podupada. Co przekłada się nie tylko na mniejsza ilość zapylonych przez nie kwiatów, ale na brak pożywienia dla nietoperzy czy ptaków. Nasza praca pokazuje natomiast proste działania, dzięki którym można zapewnić źródła pożywienia dla ćmy.
Zobacz także: Lekarstwo na śmiercionośny wirus pszczół
Ilość nocnych motyli, monitorowana była za pomocą pułapek, w których zamontowane były aparaty fotograficzne. Sprawdzone zostało, jak szybko pyłek osadzany był w różnych porach dnia.
- Ćmy są ważnymi zapylaczami, a są one niedoceniane i niedostatecznie zbadane. Teraz posiadając taką wiedzę, musimy podjąć działania, aby je wesprzeć – dodaje.
fot. envato.elements
Źródło: sciencedaily