StoryEditor

Pszczoły nie tylko na miód - alternatywa dla upraw rolniczych

W myśl porzekadła – nie warto kopać się z koniem – Justyna i Jacek Bednarkowie zawierzyli pszczołom, rezygnując z nierentownych upraw rolniczych w 8-hektarowym gospodarstwie. Podobne doświadczenia mają także państwo Smakulscy. Okazuje się, że pszczoły nie tylko dają miód, ale także inne możliwości zarobkowania.
24.08.2023., 10:08h
Praca z pszczołami, odczuwanie ich ciepła i napawanie się zapachem wosku i miodu to kontemplacyjne przeżycie, pełniące funkcję terapeutyczną – to zdanie wypowiedziane przez Joachima Pettersona widnieje na stronie internetowej gospodarstwa.
Korzenie dzisiejszej działalności Agnieszki i Piotra Smakulskich tkwią w pakosławskim (powiat rawicki) gospodarstwie rodziców pana Piotra, którzy zajmowali się pszczelarstwem. Ojciec – Maciej Smakulski nabył pierwsze ule w latach 70. ubiegłego wieku. I choć plany były inne, syn Piotr Smakulski ukończył wrocławską politechnikę, los zdecydował o opuszczeniu Wrocławia cztery lata temu i powrocie do pszczół. Już nie sam, ale z żoną Agnieszką – pedagogiem, która aktualnie wykorzystuje swoje umiejętności w pakosławskim gospodarstwie pszczelarskim.

Agnieszka i Piotr Smakulscy z muralem na sali wykładowo-warsztatowej w tle.
– Do pszczelarstwa trzeba było dojrzeć – mówi pan Piotr. Na pytanie, dlaczego nie od razu pszczelarstwo, uzyskuję odpowiedź wartą rozważenia przez wszystkich rodziców: może pszczelarstwa w moim młodym życiu było zbyt dużo?

Nie tylko miód

Od początku wiedzieliśmy o koni...
Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Katarzyna Wójcik
Autor Artykułu:Katarzyna Wójcik
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 02:06