Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Pieluchy, petardy i papryczka chili, czyli rolnika sposoby na dzika

Zwierzyna leśna, a przede wszystkim dziki, to prawdziwe utrapienie dla rolników. Aktualnie trwają siewy kukurydzy, w której robią one najwięcej szkód. Przysyłacie do nas różne patenty i sposoby na odstraszenie dzików. Przedstawiamy te najciekawsze i  – Waszym zdaniem – najskuteczniejsze.
 

dr Maria Walerowska27 kwietnia 2017, 14:32

Pastuch elektryczny z dodatkami

Jednym z najczęściej powtarzających się sposobów na odstraszenie dzików jest grodzenie pól za pomocą pastucha elektrycznego. Michał napisał do nas, że wypraktykował przez lata żeby zamontować 2 lub 3 druty i najlepiej jakby dodatkowo sznurek lub siatka. Jego zdaniem skuteczne są także włosy porozrzucane na granicach pól (szczególnie sprawdza się na sarny przy zbożach), powieszenie na kołkach szmat nasączonych ropą, kawałki folii lub puszki poutykane na kijach. Podsumowując – najlepiej jeżeli jest kombinacja 2–3 sposobów różnych na jednym polu.

Armatka hukowa z rury PCV

Bartosz i Piotr mają jeszcze inny patent. Na polu zostawiają petardy (zazwyczaj jest ich 10), które są przyczepione lontem do sznura. Petardy na sznurze wkłada się do rury PCV i przytwierdza się ją do listewki. Podpalony sznur się tli i odpala każdą petardę w różnych odstępach czasu. Pod rurą ustawia się duży garnek, do którego petarda wpada i wybucha, a rezonans z garnka sprawia, że huk jest jeszcze większy.

Z kolei Krystyna poleca butelki plastikowe po napojach 1,5 i 2 l powiązane po kilkanaście sztuk i zawieszone lub palikowane w okolicach uprawy dość gęsto. Lucyna natomiast twierdzi, że u niej od trzech lat dobrze sprawdzają się lampy solarne lub zapalane o zmroku znicze i dodatkowo kije, sznurek i woreczki foliowe.

Patent z papryczką chili i pieluchy

Jarek radzi tym, którzy jeszcze nie wysiali kukurydzy, aby zaprawili jej nasiona przed siewem sproszkowaną papryczką chili (dostępną w sklepach spożywczych). Podobno dzik, po zjedzeniu takiego ziarna, które pali przewód pokarmowy, więcej na pole nie wraca.

Pojawiają się też patenty dość kontrowersyjne... jak np. rozrzucanie na polu zużytych pampersów albo pieluchomajtek. Piotr pisze, że parę lat temu miał problem w burakach cukrowych, a zwierzynę leśną odstraszał przez rozłożenie pieluchomajtek od osób w podeszłym wieku i efekt był zaskakująco dobry. Również odstraszająco podobno działa rozłożenie włosów – dziki płoszą się czując ludzki zapach.

Po ilości maili i komentarzy widzimy, że temat dzików jest bardzo gorący. Dziękujemy za przesłanie Waszych sposobów na dziki i czekamy na więcej! Możecie je wpisywać w komentarzach pod tym artykułem.

Rok temu w ramach "Pogotowia polowego top agrar Polska" pytałam jednego z myśliwych o najlepsze sposoby na dziki. Zobaczcie, co wówczas radził!


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ