Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rabobank: popyt na białko owadów wzrośnie 50-krotnie

Obrazek

Holenderscy eksperci prognozują globalne zapotrzebowanie na 500 000 ton białka owadów w 2030 roku. W porównaniu z mączką sojową i mączką rybną produkt jest nadal zbyt drogi.

Dominika Mulak28 kwietnia 2021, 17:54

Globalny popyt na białko owadów w paszach dla zwierząt prawdopodobnie znacznie wzrośnie w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Przynajmniej tak zakłada Rabobank.
Analitycy rynku holenderskiego szacują, że globalny popyt na rok 2030 wyniesie łącznie 500 000 ton i będzie tym samym pięćdziesiąt razy większy niż obecna wielkość rynku.

Prognoza opiera się na założeniu, że nie ma ograniczeń produkcyjnych ani prawnych w dostawach. Według ekspertów z Amsterdamu, obecny popyt na białko owadów jest ogólnie bardzo niski ze względu na stosunkowo wysokie ceny. Towary kosztują od 3500 do 5000 euro za tonę, a zatem są znacznie droższe niż mączka rybna i sojowa. Na przykład ceny mączki rybnej wahałyby się od 997 do 1662 euro w ciągu ostatnich pięciu lat.

Jednak rozszerzenie zdolności produkcyjnych białka owadów powinno umożliwić znaczne obniżki cen w nadchodzących latach. W rezultacie popyt gwałtownie wzrośnie, co wpłynie również na jego wykorzystanie w rolniczej produkcji zwierzęcej.


Potencjał w żywieniu akwakultur

W szczególności bank dostrzega największy potencjał rynkowy, w zakresie białka owadów, w żywieniu akwakultur. Przewiduje się, że w 2030 roku sektor ten zgłosi zapotrzebowanie na 200 000 ton białka owadów, pod warunkiem, że ceny towarów spadną do 1500-2500 euro za tonę w miarę zwiększania wydajności.
Jednak w stosunku do całkowitej rocznej ilości paszy dla akwakultury udział białka owadów nie osiągnąłby nawet 1%. Jednak białko owadów jest naturalną podstawą pożywienia dla ryb i dlatego jest doskonałą paszą pod względem fizjologii odżywiania i smakowitości, która może uzupełniać stosowanie mączki sojowej i rybnej. Analitycy upatrują właściwego rynku zbytu przede wszystkim w Ameryce Północnej i Europie.


Rynek karmy dla psów – drugi najważniejszy kanał marketingowy

Rabobank postrzega światowy rynek karmy dla zwierząt domowych jako drugi najważniejszy kanał marketingowy dla białka owadów w nadchodzącej dekadzie. Wielkość sprzedaży szacuje się na około 150 000 ton. Dziś jednak w tym segmencie nadal sprzedaje się najwięcej białka owadów.

Zdaniem analityków, jednym z argumentów przemawiających za spodziewanym silnym wzrostem jest to, że trend w kierunku humanizacji zwierząt domowych, a tym samym popyt na karmę premium, będzie prawdopodobnie nadal rósł w ciągu najbliższych dziesięciu lat. Ponadto właściciele zwierząt domowych przywiązują coraz większą wagę do żywności przyjaznej dla środowiska. Ponadto dieta zwierząt oparta na owadach może przeciwdziałać alergiom i nadwrażliwości psów i kotów na określone składniki pasz. Analitycy podkreślają, że gotowość właścicieli zwierząt do płacenia jest wysoka.


Wykorzystanie białka owadów w rolnictwie

Rabobank dostrzega również potencjalne zastosowanie białka owadów w rolnictwie. Eksperci przewidują, że w 2030 roku około 70 000 t lub 50 000 t białka owadów będzie wykorzystywane na całym świecie do karmienia kur niosek i brojlerów.

Rynek jaj jest już przedmiotem zróżnicowanych koncepcji marketingowych, na przykład poprzez promocję chowu na wolnym wybiegu i rolnictwa ekologicznego oraz wzbogacanie jaj w kwasy tłuszczowe omega-3. Odniesienie do żywienia kur niosek białkiem owadów pozwala na dalsze zróżnicowanie. Ponadto jaja i mięso drobiowe można by reklamować twierdząc, że kury nioski i brojlery są karmione „całymi” owadami w sposób odpowiedni dla zwierząt.

Ponadto analitycy rynku holenderskiego dostrzegają potencjał rynkowy wynoszący 30 000 ton białka owadów w karmieniu świń. Możliwości rynkowe dla białka owadów do bezpośredniego spożycia przez ludzi są obecnie klasyfikowane jako bardzo nikłe.

Chociaż jadalne owady spełniają wszystkie wymagania dotyczące aspektów zdrowotnych, wartości odżywczych i zrównoważonego rozwoju, w krajach uprzemysłowionych brakuje akceptacji konsumentów. Dotyczy to zarówno spożycia całych zwierząt, jak i przetworzonej żywności na bazie owadów.

Źródło: AgEPicture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)