Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Rząd rozwiąże koła łowieckie, które nie zrealizują zadań

Obrazek

Rząd zapowiada duże zmiany w Polskim Związku Łowieckim. Koła, które nie będą realizować swoich zadań będą rozwiązywane. Planuje się także zwiększyć liczbę myśliwych oraz przeprowadzić odstrzał dzików do zera wokół dużych skupisk hodowli trzody chlewnej.

wk21 września 2021, 09:42

Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński wyjaśnił dlaczego cały czas nie udało się zwalczyć w Polsce ASF.

- Nic się tutaj nie zmieniło od 2014 r. Jest cały czas 5 filarów, na których opiera się ASF i ma się dobrze – mówił Sz. Giżyński.  

Jego zdaniem do 5 filarów, na których opiera się ASF należy: przemysł przetwórczy, przemysł utylizacyjny (niemiecki kapitał), przemysł bioasekuracyjny, tucz nakładczy oraz sieci handlowe.

- Nie ma najmniejszej wątpliwości skąd się to zamieszanie bierze. Także i doświadczenia tego roku i każdego roku wskazują, że wektor wirusa jest w środowisku – kontynuował wiceminister Giżyński.

Zakwestionował dane Polskiego Związku Łowieckiego, który kilkanaście dni wcześniej, chwalił się odstrzałem 1,2 mln sztuk dzików, gdyż sami myśliwi przyznali, że nie mają właściwiej metodologii liczenia dzików.

Duże zmiany w PZŁ

Ale obecny na posiedzeniu wiceminister środowiska i klimatu bronił myśliwych i potwierdził kwestionowane dane.

- Ubolewam, że cały czas niestety jest powtarzana informacja, że myśliwi nie chcą dokonywać odstrzałów. Jest to kompletnie niczym nie uzasadnione stwierdzenie, która nie znajduje pokrycia w liczbach – mówił wiceminister Edward Siarka, którego zdaniem od połowy 2018 r. do teraz myśliwi odstrzelili prawie 1 mln 120 tys. sztuk dzików.

Podkreślił, że wszystkie odstrzały sanitarne zostały wykonane w 100%. Jednocześnie zapowiedział dalszą intensyfikację polowań.

– Podjęliśmy decyzję, że we wszystkich tych obszarach, gdzie mamy duże zagęszczenie hodowli świń następuje intensywny odstrzał dzików, nie sanitarny, ale intensywny do zera – podkreślił wiceminister Siarka.

W najbliższym czasie odbędzie spotkanie w tej sprawie z Naczelną Radą Łowiecką a łowczy już zostali zobligowani do bezwzględnego działania. – Jeżeli będą gdzieś zgłoszenia, że łowczy nie realizuje tego zadania to taki człowiek będzie odwołany. Nie ma tu żadnej litości. Walczymy tu z ASF i takie są wytyczne Komisji Europejskiej, takie są potrzeby polskiego rolnictwa i taki jest wymóg chwili – mówił wiceminister E. Siarka.   

Nowelizacja ustawy 

Przygotowana jest także nowelizacja ustawy, która zwiększy liczebność myśliwych w Polskim Związku Łowieckim. Zdaniem rządu obecne 120-130 tys. myśliwych to za mało zwłaszcza, że często są to osoby starsze oraz takie, które niedługo utracą pozwolenie na broń. – Przystępujemy do zmiany modelu szkolenia, zmiany modelu przyjmowanie. Koła będą musiały powiększyć swoje szeregi – mówił wiceminister Siarka, który zapowiedział, że nie będą tolerowane sytuacje kiedy koło składające się z myśliwych-mieszkańców miast nie przyjmują w swoje szeregi miejscowych rolników. 

Za pozytywne uznano budowę płotu na granicy z Białorusią, który może znacznie ograniczyć migrację dzików ze Wschodu.
wk

Fot. archiwum Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)