r e k l a m a
Podczas posiedzenia podkomisji stałej do spraw monitoringu zwalczania Afrykańskiego Pomoru Świń oraz innych chorób zakaźnych zwierząt gospodarskich wiceminister rolnictwa Szymon Giżyński wyjaśnił dlaczego cały czas nie udało się zwalczyć w Polsce ASF.
- Nic się tutaj nie zmieniło od 2014 r. Jest cały czas 5 filarów, na których opiera się ASF i ma się dobrze – mówił Sz. Giżyński.
Jego zdaniem do 5 filarów, na których opiera się ASF należy: przemysł przetwórczy, przemysł utylizacyjny (niemiecki kapitał), przemysł bioasekuracyjny, tucz nakładczy oraz sieci handlowe.
- Nie ma najmniejszej wątpliwości skąd się to zamieszanie bierze. Także i doświadczenia tego roku i każdego roku wskazują, że wektor wirusa jest w środowisku – kontynuował wiceminister Giżyński.
Zakwestionował dane Polskiego Związku Łowieckiego, który kilkanaście dni wcześniej, chwalił się odstrzałem 1,2 mln sztuk dzików, gdyż sami myśliwi przyznali, że nie mają właściwiej metodologii liczenia dzików.
r e k l a m a
Duże zmiany w PZŁ
Ale obecny na posiedzeniu wiceminister środowiska i klimatu bronił myśliwych i potwierdził kwestionowane dane.
- Ubolewam, że cały czas niestety jest powtarzana informacja, że myśliwi nie chcą dokonywać odstrzałów. Jest to kompletnie niczym nie uzasadnione stwierdzenie, która nie znajduje pokrycia w liczbach – mówił wiceminister Edward Siarka, którego zdaniem od połowy 2018 r. do teraz myśliwi odstrzelili prawie 1 mln 120 tys. sztuk dzików.
Podkreślił, że wszystkie odstrzały sanitarne zostały wykonane w 100%. Jednocześnie zapowiedział dalszą intensyfikację polowań.

top agrar Polska – dwuletnia prenumerata

W najbliższym czasie odbędzie spotkanie w tej sprawie z Naczelną Radą Łowiecką a łowczy już zostali zobligowani do bezwzględnego działania. – Jeżeli będą gdzieś zgłoszenia, że łowczy nie realizuje tego zadania to taki człowiek będzie odwołany. Nie ma tu żadnej litości. Walczymy tu z ASF i takie są wytyczne Komisji Europejskiej, takie są potrzeby polskiego rolnictwa i taki jest wymóg chwili – mówił wiceminister E. Siarka.
Polecany artykuł

Niemcy przygotowują się na pięć lat walki z ASF. Ten czarny scenariusz może się spełnić?
Nowelizacja ustawy
Przygotowana jest także nowelizacja ustawy, która zwiększy liczebność myśliwych w Polskim Związku Łowieckim. Zdaniem rządu obecne 120-130 tys. myśliwych to za mało zwłaszcza, że często są to osoby starsze oraz takie, które niedługo utracą pozwolenie na broń. – Przystępujemy do zmiany modelu szkolenia, zmiany modelu przyjmowanie. Koła będą musiały powiększyć swoje szeregi – mówił wiceminister Siarka, który zapowiedział, że nie będą tolerowane sytuacje kiedy koło składające się z myśliwych-mieszkańców miast nie przyjmują w swoje szeregi miejscowych rolników.
Za pozytywne uznano budowę płotu na granicy z Białorusią, który może znacznie ograniczyć migrację dzików ze Wschodu.
wk
r e k l a m a
r e k l a m a
Komentarze (?)