Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Setki milionów złotych unijnych kar

Obrazek

Ogromne kary nałożone przez Komisję Europejską na producentów owoców i warzyw są zagrożeniem dla całej branży – mówili w Sejmie zgodnie politycy i sadownicy. Ministerstwo rolnictwa przyznaje, że sytuacja jest niewesoła i zapowiada wielką kontrolę.

Bartłomiej Czekała18 kwietnia 2016, 14:06

W ostatnich latach w sektor owocowo-warzywna zainwestowano ogromną kwotę 7 mld złotych. Większość tych pieniędzy to fundusze unijne. Żaden inne sektor polskiego rolnictwa nie otrzymał takiego zastrzyku gotówki. Niestety, Komisja Europejska kwestionuje niektóre wydatki i nakłada na Polskę kolejne kary.
– W ocenie ministerstwa rolnictwa problem jest poważny i trudno będzie sobie z nim poradzić – mówił w Sejmie wiceminister rolnictwa Jacek Bogucki.

3 kary w 6 lat
Już w 2010 r. Komisja Europejska nałożyła na Polskę karę w wysokości 55 mln euro. Kolejna grzywna w 2013 r. to już 115 mln euro. Ostatnia kara to efekt wizyty unijnych kontrolerów w marcu i wrześniu 2015 r. Uznali oni, że pomimo wysiłków strony polskiej realizującej plan naprawczy Polska nie otrzyma refundacji na poziomie 56 mln zł. Projekt decyzji w tej sprawie został przyjęty większością głosów przez państwa członkowskie.  

Zastrzeżenia Komisji Europejskiej są faktycznie bardzo poważne. Zdaniem brukselskich urzędników uchybienia dotyczą zatwierdzania planów dochodzenia do uznania grup producentów, a szczególnie tworzenia sztucznych grup (między członkami rodziny), nie sprawdzania poprawności wykazywanej w planach dochodzenia infrastruktury technicznej, maszyn i wyposażenia będącego w dyspozycji członków grup oraz nie sprawdzania przez polskie władze racjonalności kosztów inwestycji, szczególnie przy zakupach od członków grup.

Zwrot nakładów w 307 lat?
Kontrolerom nie spodobał się również zbyt długiego okres zwrotu planowanych nakładów inwestycyjnych. W 14 badanych grupach wynosił on 40 lat, a w jednej 307 lat!
Spośród 17 kontrolowanych grup w 12 kontrolerzy zakwestionowali zawarte transakcje związane z inwestycjami pomiędzy grupą a jej członkami lub podmiotami blisko powiązanymi.

Komisja Europejska nie przyjęła tłumaczenia polskich władz i zobowiązała je do podjęcia działań naprawczych zgodnie z wytycznymi Brukseli. Plan naprawczy realizowała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która sprawdziła 204 grupy i organizacje producentów owoców i warzyw. W przypadku 153 grup nie było zastrzeżeń co do wstępnego uznania. Ale już w 51 przypadkach ARiMR zakwestionowała poprawność nadania tym podmiotom statusów wstępnego uznania. I to te grupy mają teraz ogromny problem i muszą się liczyć z ewentualnym zwrotem unijnych dotacji. 

Czyja wina?
– Przyczyny takich, a nie innych decyzji Europejskiego Trybunału Obrachunkowego oraz Komisji Europejskiej są złożone. Urzędy marszałkowskie nie były dobrze przygotowane do nadzoru, a przepisy nie były jednoznaczne i precyzyjne. W naszej ocenie decyzję KE są krzywdzące, ale są faktem. Zdajemy sobie również sprawę, że w pojedynczych sytuacjach to beneficjenci wykorzystali tą pomoc w sposób nieprawidłowy. Ministerstwo rolnictwa zamierza dogłębnie zbadać sprawę i poprosić Najwyższą Izbę Kontroli, aby przyjrzała się temu problemowi – tłumaczył wiceminister Bogucki.

Jacek Bogucki poinformował również, że podczas niedawnej wizyty w Polsce komisarz Phil Hogan był proszony o przedłużenie programu naprawczego dla grup producentów owoców i warzyw. Bezskutecznie.  wk

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)