Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

W pandemii kazała zabić 15 mln norek. Premier Danii ukarana przez Parlament

Obrazek

Decyzją premier Danii Mette Frederiksen w kraju zlikwidowano 15 mln norek z powodu pandemii COVID-19. Teraz otrzymała naganę ze strony Parlamentu, ponieważ brakowało podstawy prawnej dla takiego działania.

Dominika Mulak8 lipca 2022, 16:23
Na początku 2020 roku w Danii podjęto decyzję o likwidacji ponad 15 mln norek hodowlanych, czyli całego pogłowia tych zwierząt w kraju. Norki były hodowane do produkcji futer, w której Dania była wówczas jednym z liderów rynku światowego.

Jak podaje portal topagrar.com powołując się na informacje zamieszczone na portalu Tagesschau.de, teraz szefowa rządu, Mette Frederiksen, została za tę decyzję upomniana przez Parlament. Nagana została wydana przez opozycję socjaldemokratów i sojuszników. Nagana jest jednak tylko aktem symbolicznym i nie niesie za sobą żadnych konsekwencji. Nie ma być procesu karnego.
Komisja śledcza oskarżyła Frederiksen o „rażące wprowadzanie w błąd” w jej wypowiedziach na konferencji prasowej po podjęciu decyzji o zabiciu norek. Argumentowała, że koronawirus uległ mutacji u zwierząt i że istnieje ryzyko, iż będzie to miało wpływ na skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19, które były wówczas opracowywane. Jak się jednak później okazało, brakowało w tym czasie niezbędnej podstawy prawnej do przeprowadzenia masowego uboju.

Hodowla norek w Danii została wstępnie zakazana do początku 2022 roku. W międzyczasie rozporządzenie zostało przedłużone o kolejny rok.

Oprac. na podstawie www.topagrar.com
Fot. Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)