Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Aktualności>

Wandale na polu – co z odszkodowaniem?

Obrazek

Parę tygodni temu turyści rozbili się na moim polu i rozpalili ognisko, przez co zniszczyli moje uprawy. Czy mogę starać się o odszkodowanie? – pyta Czytelnik.

dr Piotr Łuczak1 września 2016, 08:50

Nie dla wszystkich okres wakacyjny to miły czas wypoczynku. Do redakcji „top agrar Polska” zadzwonił zdenerwowany rolnik, który powiedział nam, że jacyś turyści rozbili namiot na jego świeżo co odnowionym pastwisku i rozpalili ognisko, przez co zniszczyli ruń. Czy rolnik może starać się o odszkodowanie?

Opisany przypadek traktowany jest jako wandalizm. Teoretycznie powinno się w takiej sytuacji zażądać od sprawców zdarzenia opuszczenia pola i podania przez nich danych co do ustalenia ich polisy OC. Z tego ubezpieczenia rolnik-właściciel może dochodzić pokrycia kosztów wyrządzonej szkody – podaje Joanna Kostyszyn, ekspert Centrum Odszkodowań DRB.

W praktyce jednak żaden niefrasobliwy turysta nie udzieli informacji o sobie i tym bardziej o polisie OC. Wtedy nie ma co zwlekać i wzywać policję. Sporządzi ona odpowiednią notatkę służbową i wyegzekwuje dane od delikwentów. W przypadku, gdy sprawcy szkód nie mają wykupionego ubezpieczenia OC, jedynym wyjściem jest wystąpienie przeciwko nim na drogę sądową. 

Bezimienna szkoda

Gdy sprawcy zdarzenia nie są znani, właściciel zniszczonego pola ma możliwość ubiegania się od odszkodowanie od swojego ubezpieczyciela, pod warunkiem, że jego polisa chroni go przed takimi zdarzeniami. Po złożeniu wniosku o wypłatę odszkodowania nastąpi kontakt ze strony rzeczoznawcy, który wyceni szkody, aby ubezpieczyciel mógł zwrócić koszty ich likwidacji.

opr. płPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)